Luchtvaart 2010 28 door jaartal al enkele generaties lang verschijnen. Het boekje 1962 was de eerste, het gebonden Alkje nr 69 "Jaarboek 1963" staat al jaren in mijn kast. Populaire Sinterklaascadeaus, althans dat staat in mijn exemplaar voorin geschreven. Bart van der Klaauw startte met de serie bij Uitgeverij De Alk, inderdaad Alkmaar. In de jaarboekjes worden de ontwikkelingen op luchtvaartgebied beschreven. Grote, zakelijke, kleine en militaire luchtvaart, helikopters, nieuwe vliegtuigen en ontwikkelingen in ons land worden in korte overzichtelijke hoofdstukken behandeld. De nodige statistische informatie over 's lands luchtvaart en het burger luchtvaartregister maken het geheel af. De schrijver samensteller meldde desgevraagd: "je behandelt eenvoudig de stand van de luchtvaart in de wereld en wat er voor ons land van belang is". Ruud Vos, ondermeer bekend van Piloot en Vliegtuig, tekent voor de inhoud. Foto's van Nederlandse vliegtuigen vullen het grootste deel van het boek. Ruim 125 foto's zijn gewijd aan vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en de Marineluchtvaartdienst Kustwacht. Een aantal van de afgebeelde toestellen zijn inmiddels buiten dienst gesteld. Veel toestellen zijn in de lucht gefotografeerd in prachtige kleuren, waaronder een afleveringsvlucht van F-16's naar Chili. Verschillende opnamen zijn o.a. gemaakt in Afghanistan. Verschillende typen, die aan het begin van deze eeuw nog vlogen en nu reeds enkele jaren buitendienst zijn gesteld, zoals de Starfighter, de Jaguar en de Viggen zijn vereeuwigd. Maar ook vliegtuigen, die nog in grotere aantallen voorkomen zoals de F-16, F-18, Mirage 2000, Harrier en Tornado. En als je de boeken nog eens doorkijkt, kun je je niet aan de indruk ontrekken, dat transportkisten en vooral helikopters steeds belangrijker zijn gaan worden. Duidelijk is ook, dat het aandeel van toestellen nog afkomstig uit het voormalige Warchau-pact, geringer wordt. De kleurenfoto's geven een prachtig overzicht van wat er in Europa vliegt of recent nog heeft gevlogen. Het boek is dan ook een 'must' voor de liefhebber van prachtige foto's van vliegtuigen. Samen met de eerste vier delen heeft u een fantastisch en kleurrijk overzicht over vijftig jaar militaire luchtvaart in Europa, een overzicht van iets wat nooit meer terugkomt! European Military Aviation Scenes - in full colour - Part 5: The Noughties is verkrijgbaar in de gespecialiseerde luchtvaartboekhandel en de museumwinkel "De Brik", maar lezers van de Spinner kunnen het boek ook per post thuisgestuurd krijgen voor dezelfde prijs van Eur 29,00 door overmaking van dit bedrag op rekening 21 57 711 t.n.v. W.F. Helfferich te Hilversum, onder vermelding van 'EMAS5'. Daarbij is het wel belangrijk dat u bij de betaling uw adres duidelijk vermeldt. Hans Berfelo Ruud Vos, Luchtvaart 2010. Uitgegeven door Uitgeverij De Alk, Alkmaar. ISBN 978 90 6013 490 0. Verkoopprijs 17,50. Veel lezers van "Spinner" herinneren zich de jaarboekjes die met de titel "Jaarboek" gevolgd De boeiendste zaken in dit jaarboek? De Terrafugia, een vliegende auto. Mag van mij vandaag nog ingescheept worden voor aflevering. Een jaarlijkse steun in de branding voor een vlot overzicht van de stand van de luchtvaart in ons land. Op naar 2011 Ruud en Henk! Coert Munk

Spinner | 2010 | | pagina 30