gezocht Demo Patch en inzetbaarheid in de overgangsfase onafge broken te kunnen waarborgen, zal tijdelijke ondersteuning worden gevraagd aan een of meer NAVO-partners. Hoogtepunt van het bezoek is dan ook de bezichtiging van de gloednieuwe 'N 110' zoals de registratie van de eerste NH-90 luidt. KTZ Janssen en sgt-maj Arie Bouter geven de nodige tekst en uitleg. In totaal zijn 20 van deze ultramoderne helikopters gekocht. Die worden successievelijk de komende jaren afgeleverd. Opvallend is dat de NH-90 geen aanduidingen als 'Koninklijke Luchtmacht' of'Koninklijke Marine' voert. De achterliggende bedoeling daarvan houdt verband met de versterking van het imago van het paarse Defensie Helikopter Commando, waarin de Tactische Helikopter Groep van de luchtmacht en de groep Maritieme Helikopters volledig zijn geïntegreerd. De nieuwe, en eerste eigen NH-90 kon uitgebreid worden bewonderd Naar verluidt kosten de nieuwe heli's zo'n 50 miljoen euro per stuk, ruim twee keer zoveel als destijds de aanschaf van één F-16. Er worden 12 maritieme NH-90's gebouwd en 8 heli's in de transportversie. De maritieme heli's worden gestationeerd op De Kooy. De acht transportheli's komen op Gilze-Rijen. De nu afgeleverde NH-90 zal volgens KTZ Janssen vooral worden gebruikt voor training van de vliegers en voor operationele tests. Op termijn worden de taken zoals onderzee- bootbestrijding en ondersteuning van de fregatten overgenomen. Vanaf 2012 zal de NH-90 ook het patiëntenvervoer van en naar de Waddeneilanden overnemen van de huidig AB.412. De uitfasering van de Lynx en de AB.412 die binnenkort op gang zal komen, zal in elk geval resulteren in een uit breiding van de MLM collectie op Soesterberg met een Westland Lynx. En natuurlijk zal er ook een beschikbaar komen voor de Traditiekamer MLD op De Kooy. Of op Soesterberg ook een AB.412 mag worden verwacht, is nog niet duidelijk. Het bezoek van de Vrienden van het MLM werd geheel in stijl op De Kooy afgesloten met de op woensdag op alle marineonderdelen traditionele, zeer smakelijke blauwe hap. Onze erkentelijkheid gaat uit naar de vice-voorzitter van de SV MLM. Cdr b.d. Rein Zeijlemaker die het initiatief voor deze excursie heeft genomen, Cdr b.d. Anne van Dijk voor de organisatie, KTZ Rik Janssen, sgt-maj Arie Bouter en sgt Els Lassche die tekende voor de logistieke verzorging. 4- Voor het complementeren van een demovlieger overall in de MLM collectie, wordt nog een embleem gezocht. Deze heeft dezelfde afbeelding als de stikker op de foto. Indien iemand deze patch zou willen afstaan, neemt u dan kontakt op met Ron Kraan op het MLM. 4- 9

Spinner | 2010 | | pagina 11