A dus. maar die moet wel zo dicht mogelijk bij het zwaartepunt ingebouwd worden, dus op dezelfde lokatie. Voor die grotere accu was plek nodig - dus dan maar - tijdelijk? - een stuk buiten de romp met een mooie stroomlijnkap erover. Het Gedenkboek vermeldt verder dat de proeven geen definitief ver volg hadden. Immers, in 1936 besloot Indië alleen bommenwerpers te kopen en de jachtvliegerij daaraan op te offeren. De jagers werden dus niet meer met radio's uitgerust, en daarmee vervalt ook de noodzaak om onze Curtiss replica van zo'n 'bult' te voorzien. ken in lassen om de vereiste lengte van een 5414 te verkrijgen. Een niet-luchtwaardig compromis, maar in ieder geval verkrijgen we daarmee de juiste aanblik van de propeller. De bouw van de Curtiss resulteert zo in een flinke hoeveelheid interessant speur- en experimenteer- werk. Het houdt het bouwproces af en toe wel op. maar het is de moeite waard voor het eindresul taat. Een laatste positieve ontwikkeling: toevallig liet een collega-KLu Nieuw Guinea veteraan weten dat hij als hobby graag allerlei kleine metaalcon- Curtiss P-6 C308 en C307 op MVKM met accu-modificatie Een andere moeilijkheid deed zich voor met de propellernaaf van de Hamilton Standard ground- adjustable propeller. Op foto's is te zien dat de propellerblad-klemmen buiten de prop-spinner uitsteken en ze zijn daardoor een zeer gezichtsbe palend onderdeel van de Curtiss. Het bleek dat ori ginele HamStd propeller-naven nog wel te krijgen zijn, want je vindt ze nog op antieke Stearmans, BT-13's en dergelijke toestellen. Alleen: die Type 5406 propnaven zijn korter dan de no. 5414 naaf die op de Curtiss zit. Na lang zoeken kwamen we niet verder dan dat enkele veteranen in de pro peller-wereld zich wel die 5414 naaf herinnerden, maar niemand had er in de laatste twintig jaar een in handen gehad. We hebben dus een (afgekeurde) 5406 naaf gekocht en laten daar twee verlengstuk- structies maakt. Zulke mensen ontmoet je natuur lijk graag en zijn eerste product - een kruisdraad en korrel gunsight voor de Curtiss is klaar en ziet er gelikt uit. En het is niet moeilijk om in de cock pit nog wat leuke onderwerpen te vinden die onze vriend kan maken. Bedankt Jac Geven! Wat we in Biak leerden te 'regelen' komt zo weer mooi van pas. Voor de liefhebbers: u kunt meer informatie vinden over het Cradle of Aviation Museum op www.cradleofaviation.org Gerard Casius project manager Curtiss P-6 Hawk 4- 12 JB&3S&'ii

Spinner | 2010 | | pagina 14