T-33 stoel nen van de parachute, automatisch plaatsvinden. De Time Release Unit. koppelde na 5 seconden de drogue parachute los. Opvallend is, dat de vlieger nog steeds zijn voeten op de steunen moest plaat sen. Ook werd een ander type parachute harnas in deze stoelen gebruikt, namelijk de Mk.8. Fokker bouwde ook de Meteor F Mk.8 voor de Luchtmacht en werkte op dat moment ook aan haar eigen trainer, de S-14 Mach Trainer. Voor dit toestel, werd in samenwerking met Martin Baker een aangepaste Mk.2 ontwikkeld. Dit werd de Mk.2FK, een stoel welke tevens in de Meteor F Mk.8 kwam. Opvallend aan de S-14 versie was de plaat sing van de stoelversteller. Dit was een grote hen- del aan de zijkant van de stoel (deze lijkt op een handrem, zoals in de auto). Omdat de vliegers in de S-14 naast elkaar zaten, zat bij de rechterstoel, de hendel aan de linkerkant en bij de linkerstoel de hendel aan de rechterzijde. Verder hebben alle Mk.2FK stoelen in het museum geen voetsteunen meer, maar beenriemen, welke de voeten naar achtertrokken bij een ejection. Naast de kans op letstel aan de benen door de rand van het cockpit paneel, bleek ook dat bij een ejection, de benen over de beenbescherming heen geslagen konden worden. De stoel beschikte nu ook over twee activeringshendels. Een boven het hoofd (nu met een dubbele lus) en een tussen de benen. Op deze manier had de vlieger meerdere mogelijkheden zich uit zijn toestel te schieten. Het MLM heeft, naast de stoelen in de S-14, 3 Mk.2FK stoelen in haar depot. Allen zijn 1954 gedateerd. Behalve toestellen van Engels en Nederlands fabricaat, begonnen ook de Amerikaanse toestel len hun intrede te doen in de Luchtmacht. Naast de F-84E en F-84G, kwam ook de T-33A in dienst. De Shooting Star, zoals de Amerikanen de T-33 noemden, was voorzien van 2, door Lockheed ontworpen, schietstoelen. Dit waren eenvoudige stoelen, voorzien van voetsteunen en armleunin gen. In geval van een ejection, werden de armleu ningen omhoog getrokken en de afvuurhendels in geknepen. Gedurende de loopbaan van de T-33A in de KLu, is de stoel meerdere malen aangepast. Aanpassingen waren ondermeer het aanbrengen van een elektrische hoogteverstelling van zit ting en het monteren van een man-seat separator. Deze laatste 'wipte' na de ejection de vlieger uit de stoel. Dit gebeurde door het strak spannen van een bandenstelsel onder de vlieger. Deze banden zaten onder de hoofdsteun en onder de knieën van de vlieger. Ook werden in de loop der tijd verstevi gingen aangebracht aan de stoelen. Ondermeer in de rug- en armleuningen. De vliegers in de T-33A, droegen rugparachutes en dinghy packs. De inzit tende van de voorste cockpit had een harde stoel container met kussentje, de achterste piloot moest het doen met een softpack (zak met dinghy). Van dit type heeft het MLM nog 9 exemplaren in depot en expositie. In deze stoelen in het museum, zijn 3 types modificaties te onderscheiden. De F-84 Thunderjet, was het eerste Amerikaanse productie toestel, dat werd uitgerust met een schietstoel. Net als de T-33 stoel, was deze voorzien van 2 handgrepen en verstelbare armleuningen. 21

Spinner | 2010 | | pagina 23