HISTORIE OP DE HUNSRÜCKSE HEUVELRUG 'UITGEVLOGEN' Loe M.M. Baltussen De Tupolev Tu-134A, NAVO codenaam Crusty, is nog uitgerust met een neuskoepel voor de navigator. Bij later gebouwde Tu-134's werd dat weggelaten ten gunste van radarapparatuur. Het toestel past in de klasse van de Franse Caravelle en de Amerikaanse DC-9. In het Oostblok is de '134' een van de meest populaire verkeersvliegtuigen geweest Al een halve eeuw is Leo Junior voor velen bij de Duitse Lufthansa en de Luftwaffe een goede bekende. Hij is een luchtvaartenthousiast in hart en nieren. Maar ook iemand met een zakelijke inslag en dito handelsgeest. Leo Junior verzamelt alles wat vliegt, of beter gevlogen heeft. Zijn collectie is nooit compleet. In de loop van jaren heeft hij al zoveel luchtvaartuig om zich heen verzameld dat het tijd wordt om met zijn collectie uit de kast te komen. Maar daarvoor is dan wel een groot terrein nodig en een overdekte tentoonstellingshal. Ambtelijke formaliteiten bemoeilijken de totstandkoming van Junior's plannen. Het ligt eigenlijk ook niet zo voor de hand om in het latere Naturpark Saar-Hunsrück een lucht vaartmuseum op te zetten. Helmut Kohl, toenter tijd minister-president van Rheinland-Pfalz, heeft zich nog persoonlijk ermee bemoeid. Dankzij zijn interventie is het vliegtuigmuseum er uiteindelijk toch gekomen: aanvankelijk nog een bescheiden loods op een lichtglooiend terrein ver buiten de bebouwde kom van Hermeskeil. Het is het begin van de Flugausstellung die Leo Junior samen met zijn vrouw en zoon Peter in 1973 oprichten. De start ook van een bijzonder succesvolle museale onderneming die jaarlijks door tienduizenden luchtvaartfans wordt bezocht. 23

Spinner | 2010 | | pagina 25