Onder zijn leiding is de collectie uitgebreid tot een van de grootste verzamelingen vliegtuigen in Europa. De overdekte tentoonstellingsruimte is sinds die tijd verviervoudigd en het omliggende terrein is ruim vergroot. Hermeskeil is een en al herkenning. Vliegtuigherkenning. Een blik op de buitenopstelling biedt bezoekers van uw en mijn leeftijd al voldoende nostalgie. Want voor vlieg tuigfreaks van zo'n 55 jaar geleden waren vliegtui gen als een Viscount, Constellation of Canberra, net zo vanzelfsprekend als een Airbus, een 747 of een F-16 nu. Concorde met hamschotel Het museum is te vinden tussen Trier en Idar-Oberstein, of in luchtvaarttermen: pre cies midden tussen de Amerikaanse vliegbases Spangdahlem en Ramstein. Het ligt op een voor een museum welhaast onmogelijke locatie in het bosrijke heuvelgebied van de West-Duitse Hunsrück. Voor Brabanders en Limburgers is het dichterbij dan de noordelijkste provincies van ons land. Als ik in de jaren '70 de Flugausstellung in Hermeskeil voor het eerst bezoek, wordt er nog hard gewerkt aan een polyester mock-up van een op werkelijke grootte nagebouwde Concorde. Vandaag de dag treden de 'passagiers' van deze Concorde binnen in de ambiance van een heus restaurant. De Concorde biedt plaats aan zo'n 150 bezoekers. Stewardessen serveren niet alleen koffie met gebak, maar ook de traditionele, ovenheerlijke Hunsrücker hamschotel. 35 Jaar geleden trok een Vertol-Piasecki met zijn twee hoofdrotors buiten de expositiehal gelijk mijn volle aandacht. Een mini replica van een Saturnus-V aan de andere kant piekte boven het landschap uit. Dan al staan op het terrein een Viscount, Noratlas en een Dakota, een Pembroke, Do-28 en een T-33. En die vliegtui gen staan er nog steeds, op een andere plek wel iswaar, want Hermeskeil is in al die jaren enorm uitgebreid. Menige sport- of zweefvlieger gebruikt Hermeskeil als initial point voor zijn of haar navi gatie. En dat geldt in overdrachtelijke zin ook voor die tienduizenden luchtvaartenthousiasten die vanuit alle windstreken jaarlijks het museum bezoeken. De Mil Mi-6A is de grootste helikopter ter wereld. Gestart vanuit Petschora in de Oeral landde deze heli in juli 1996 na 19u36' en een vlucht van 4500 km precies op de plaats waar hij nu te kijk staat 25

Spinner | 2010 | | pagina 27