Elk zichzelf respecterend luchtvaartmuseum heeft een Dakota in huis. Maar meestal niet zo'n bijzondere als deze C-47A Skytrain die direct na de oorlog heeft gevlogen bij de Jordaanse luchtmacht Uitbreiding Dat is voor de familie Junior aanleiding om al snel na de opening in 1973 plannen te maken voor een verdere uitbreiding. De collectie is nu onderge bracht in vier grote hallen met in totaal 10.000 m2 inpandige tentoonstellingsruimte. Daaromheen beschikt het museum over 75.000 m2 buitenopstel ling. Bij een laatste bezoek zijn zo'n 40 vliegtuigen en helikopters in de hallen ondergebracht. Ruimte lijk gezien is de overdekte opstelling redelijk, maar dan moet er verder niets meer bij komen. Buiten zijn zo'n 60 vliegtuigen opgesteld. De collectie bestaat uit vliegtuigen en helikopters, militair en civiel. Ze zijn afkomstig uit zowel westerse landen als uit het v.m. Oostblok. De verzameling begint met het zweefvliegen en gaat in tijdvolgordelijk- heid door tot in het straaltijdperk zoals we dat nu kennen. Luchtvaarthistorie is de museale draad door de hele verzameling. Maar de massaliteit van de verzameling is doorslaggevend voor de attracti viteit ervan. Het geeft Hermeskeil het aanzicht van een vliegveld waar niet wordt gevlogen. Intussen telt de L.+P. Junior Flugausstellung meer dan 100 vlieg tuigen en helikopters. Vaak bij toeval ontdekt, uit- gefaseerd bij Luftwaffe of Lufthansa, of verder weg uit het buitenland gehaald. Maar het zijn altijd originele, waar nodig gedemilitariseerde vliegtui gen die een eigen plaats hebben ingenomen in de luchtvaarthistorie van de Westerse alliantie of van het uiteengevallen Oostblok. Collectie In de tentoonstellingshallen is de museale lijn van de luchtvaarthistorie goed te volgen. Langs het Normalsegelapparat van Lilienthal, gaat het via een Harvard en een Ju-52 naar vliegtuigen als een Alpha-Jet of een Mig-23 Flogger. Zo'n 60 meren deels unieke vliegtuigmotoren geven een goed inzicht in de ontwikkeling van de voortstuwings techniek. De twee Junkers Jumo-004B motoren in het museum zijn de enige die wereldwijd bewaard zijn gebleven. Het is de eerste bruikbare straal motor die destijds in serieproductie is genomen. Verder is in de hallen een collectie schietstoelen, vliegtuiginstrumenten en andere luchtvaartuitrus ting ondergebracht. Het merendeel van de vliegtui gen en helikopters staat buiten in de open lucht. De meeste daarvan al vele tientallen jaren. Er wordt gezegd dat sommige vliegtuigen nog lucht waardig zijn, maar dat mag worden betwijfeld. 26

Spinner | 2010 | | pagina 28