Luchtvarenden Toespraak Otto Ward Tijdens de onthulling van het Gedenkteken Lucht- varenden werd eveneens een toespraak gehouden door Lt-Kol. KLu b.d. Otto Ward, als veteraan lucht varende van het ML-KNIL en KLu en auteur van o.a. de boeken De Militaire Luchtvaart van het KNIL 1942-1945 en 1945-1950. welke hieronder integraal is afgedrukt. Geachte aanwezigen Mij is gevraagd bij de onthulling van dit monu ment een korte speech te houden met betrekking tot de Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger. Ik heb dit aanvaard als een soort uitdaging, want het is gemakkelijker te praten over een krijgsmachtdeel dat nog in volle glorie bestaat, dan over één. die tot de V.V.T. behoort. Immers, het K.B. van 20-juli-1950 stipuleerde dat het KNIL op 26 juli 1950 om 00.00 uur zou ophouden te bestaan. Dat ik hier sta als veteraan van zowel het KNIL als van de Nederlandse Strijdkrachten in casu de KLu, mag wel als een bijzonderheid worden genoemd... waarom? Bijna 70 jaar geleden werd ik op mijn 20° levens jaar gemobiliseerd bij de Indische luchtmacht om Indruk van offers Generaal Jansen gaf in een toespraak aan dat het aantal gevallenen vermeld op het gedenkteken een goede indruk geeft van de offers die in de loop der tijd zijn gebracht, maar: 'Ze vertellen niet het verhaal van het verschrikkelijke leed dat achter elk individueel verlies schuil gaat. Dat individuele verlies is iets dat iedere nabestaande, collega of dierbare op zijn eigen manier moet zien te dragen. Een gedenkplaats met een monument kan daarbij, daarvan ben ik overtuigd, een rol vervullen.' Historische toestellen Tijdens de ceremonie vlogen twee Harvards, de Beechcraft en de Spitfire van de Stichting Konink lijke Luchtmacht Historisch Vlucht een fly-by over het monument. De historische toestellen deden dat in een zogenoemde missing-man formatie. Hierbij verlaat één toestel de groep als symbool voor de gevallenen. Op het gedenkteken, dat uit 20 stenen bestaat, zijn 1213 namen vermeld. Naast militairen van de Koninklijke Luchtmacht betreft het mili tairen van de Marine Luchtvaartdienst, Militaire Luchtvaart Koninklijk Nederlands-Indisch Leger en Luchtvaartafdeeling van de Koninklijke Land macht. Nabestaanden en vertegenwoordigers van organisaties van de militaire luchtvaart woonden de ceremonie bij. Voor aanvang werd een moment stilte gehouden voor de in Afghanistan gesneu velde militair Luc Janzen.

Spinner | 2010 | | pagina 7