aan de oorlog deel te nemen tegen Japan. En met mij vele anderen, o.a. een generatie jongemannen van ongeveer om en nabij mijn leeftijd. Die generatie nu. is zo uitgedund dat ik één van de weinigen ben die u nog uit persoonlijke ervaring kan vertellen, hoe de luchtoorlog boven Batavia (thans Jakarta geheten) plaats vond, boven Bandoeng in de hoogvlakte van West Java. en boven Tjilatjap - de enige overgebleven open haven vóór de capitulatie van Nederlands Indië die op 9 maart 1942 - heeft plaats gevonden. Het mag een wonder heten, ...dat ik u uit persoon lijke ervaring kan vertellen van de evacuatie per schip van de militaire vliegscholen naar Australië in februari 1942 - dwars door de maritieme omsin geling van de japanners - om veilig in Australië aan te komen om kort daarop naar Amerika te worden getransporteerd, om aldaar operationeel te worden geoefend op nieuw materiaal om te worden ingezet in de Pacific tegen de Japanners en voor een deel in Engeland tegen de Duitsers Weet u, dat hiervan een kleine deel, bestaande uit jachtvliegers van de ML-KNIL en de MLD vanaf Britse vliegdekschepen de eerste aanvallen uitvoerden tegen het Duitse slagschip TIRPITZ dat in Noorwegen in één van de fjorden lag. En dat dit uiteindelijk heeft geleid tot het tot zinken brengen van dit slagschip aldaar. En dat dat kleine deel ook Duitse tanks in de Rhöne-vallei aanviel vanaf de Britse vloot in de Middellandse zee. Ik vertel u dit om u een idee te geven dat ML-KNIL niet alleen in de tropen heeft gevochten, maar ook in Europa en niet alleen vanuit Enge land, maar ook vanaf Britse vliegdekschepen. Het mag een wonder heten, dat ik u uit eigen ervaring kan vertellen dat er twee Nederlandse squadrons - en ik stipuleer hier Nederlands, omdat de vliegtuigen, in tegenstelling tot in Engeland, de Nederlandse kleuren op hun romp droegen - in de Pacific hebben meegevochten met de Amerikanen en de Australiërs. Het waren het Nr 18e bommen werpersquadron van 1943-1945 en het Nr. 120 jachtsquadron van 1944-1945. Ikzelf heb bij het 18e squadron 41 operatio nele opdrachten mogen uitvoeren, waarvan vele bestonden uit lage aanvallen op schepen om die tot zinken te brengen. Ik leef nog! Beide squadrons hebben aldaar hun aandeel weten te bemachtigen om de Japanners terug te drijven, zij het met verliezen, waarvan de namen van de gesneuvelden op de kolom achter mij zijn gegraveerd. Het mag een bijzonderheid worden genoemd hoe ik uit eigen ervaring mijn geboorteland heb terug gevonden na de Japanse capitulatie in augustus 1945 en niet met gejuich en vlaggen en bloemen werd ontvangen, maar terecht kwam in een bloe dige en gruwelijke burgeroorlog, waarvan thans de erevelden op Java de stille getuigen zijn. Zoals eerder gezegd zijn velen van de Indische luchtmacht die gesneuveld zijn, aangetekend op de kolom achter mij. Maar niet allen zijn helaas op deze kolom vermeld. En dat vind ik heel jammer. Want velen zijn gestorven in krijgsgevangen kampen aan ondervoeding, mishandeling en barre omstandigheden, verdronken tijdens scheepstrans- porten die werden getorpedeerd door geallieerde onderzeeboten en door onthoofding, fusillering en martelingen van de KEMPETAI (de Japanse GESTAPO). In dit verband mag ik veronderstellen dat namen als: de aanleg van de Burma-Siam spoorweg, de Pakan-Baroe spoorweg, de torpede ring van de JUNYO MARU, de erbarmelijke omstan digheden in de Japanse kopermijnen, de aanleg van vliegvelden door krijgsgevangenen in O.Indië u niet onbekend zijn. En over de bloedige burgeroorlog na 1945 die wij gemakshalve 'politionele acties' noemen, zal ik het maar niet over hebben. Uniek is ook dat zij, die hier op deze zuil zijn aangetekend en ook de anderen die hier niet op staan, mij toefluisteren en ik hoor hun stemmen zeggen: 'Vertel het hun en blijf vertellen wat wij daar in de Pacific gedaan hebben voor Vorstin en Vader land. Blijf vertellen van onze inzet en onze angsten toen wij afgeschoten werden, sneuvelden, dood gingen want ze weten dat niet in Nederland zij hebben daar weinig belangstelling voor!' U kent hier in Nederland de Soldaat van Oranje. Eén van de dappersten uit onze gelederen, beschreven en bewierookt. Er is zelfs een film van gemaakt. Koninklijk onderscheiden met de hoogste onder scheiding die een Nederlandse militair kan krijgen: 6

Spinner | 2010 | | pagina 8