Ridder der 4l' klasse van de Militaire Willemsorde. Weet u. dat bij ons - daar in het oosten - ook Soldaten van Oranje hebben gevochten. Ook tot de dappersten uit onze gelederen behoorden. En ook koninklijk zijn onderscheiden met het Ridderschap der Militaire Willemsorde. Enkelen daarbij drager van het Verzetskruis ZO-Azië. Er is zelfs één die boven allen heeft uitgestoken ondersteunen met een toespraak stemt mij tot grote dankbaarheid voor de initiatiefnemers en oprichters van dit monument: in algemene zin de Koninklijke Luchtmacht, maar meer specifiek de Chef van de Luchtmachtstaf tevens Commandant der Luchtstrijdkrachten Maar ik zou de geschiedenis te kort doen, als ik hier niet vier namen aan mag toevoeg. Deze zijn: Otto Ward tijdens zijn toespraak bij de onthulling foto: Bert van Willigenburg qua Moed, Beleid en Trouw en zelfs tot 2 maal is geridderd in deze Orde, de eerste keer in de IVe klasse en bij de tweede keer zelfs door hare Majes teit bevorderd tot de Ille klasse. Hij is de enige militair in de hele historie van de Nederlandse- en Nederlands-Indische land- en luchtstrijdkrachten, die dit van HM de Koningin heeft mogen ontvangen. Zijn naam staat op deze zuil en zijn foto en beschrijving kan men vinden in het Luchtvaart museum en bij de Luchtmachtstaf. Een kazerne is naar hem genoemd. Maar buiten de Luchtmacht is hij helaas niet bekend. Dat ik op mijn leeftijd en 65 jaar na het beëindi ging van de oorlog deze hommage aan de gesneu velden en gevallenen mag meemaken en zelfs mag a. De heer Rob van Wijngaarden. die reeds in het jaar 2000 een slachtoffer-lijst heeft samen gesteld die als onontbeerlijke basis heeft gediend voor de opstellen van de namen: b. Dr. Peter Boer. die met onver moeibare inzet oudgedienden van de ML-KNIL uit de periode 1940-1942 heeft opgespoord en ge-interviewd, waardoor vele namen van gevallenen die niet in de officiële documentatie voorkomen aan de vergetelheid zijn onttrokken. De ML-KNIL archivalia werd immers vlak voor de NI capitulatie in 1942 geheel vernietigd. c. De heren Gerard Casius en Jan Pieterse die met hun gedegen kennis van de ML-KNIL op vele vergaderingen pleiters en voorvechters waren voor de belangen van de ML-KNIL. en zeker als er blijk werd gegeven van gebrek aan kennis met betrekking tot dit wapen. Hen wil ik ook mijn grote dank betuigen voor hun enthousiasme en voortvarendheid, maar bovenal hun verknochtheid aan de ML-KNIL. Ik wil deze rede beëindigen met u allen te danken voor uw aandacht en wellicht ook uw overdenkingen van wat ik in dit kort gesprek heb willen uiten. Ik heb uw gedachten nodig om ook namens u, een hommage uit te brengen aan HEN van de Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands Indische Leger, die in die oorlog in de Pacific en de burgeroorlog daarna, gesneuveld of gestorven zijn voor Vorstin en Vaderland. O.G. Ward, Lt.Kolonel KLu. b.d. 7

Spinner | 2010 | | pagina 9