Allen Pope 9 De Indonesische luchtmacht (AURI) kreeg in 1960 van de Amerikanen vijf C-130B Herculessen, spoedig aangevuld met nog vijf, 'uitsluitend voor binnenlands gebruik'! De Indonesische bemanningen werden opgeleid bij de fabriek in Georgia, USA foto via B.v.d. Broeke opslag van de Amerikaanse luchtmacht in de Filippijnen, en P-51 Mustang jagers, die werden overgenomen van de Filippijnse luchtmacht. Deze vliegtuigen werden van alle kentekens ontdaan, en bemand door een klein aantal Filippijnse, Poolse en Amerikaanse huurling-piloten en -telegrafisten in dienst van de CIA. Deze werden op de Amerikaanse luchtmachtbasis Clark Field bij Manilla voor hun taak opgeleid. Intern heette de groep de Angkatan Udara Revolusioner (AURev, of Revolutionaire Luchtmacht). De AURev begon in april 1958 operaties met de A-26's en P-51's vanaf het vliegveld Mapangat bij Menado in Noord Celebes. Tot de eerste doelen behoorde het grote vliegveld op Morotai, dat in handen was van de 'reguliere' Indonesische lucht macht, de AURI. Ook werden aanvallen gedaan op Ternate en Ambon, allemaal locaties die vrij dicht bij het gebied van Nederlands Nieuw Guinea waren gelegen. Deze aanvallen hadden, zeker gezien het kleine aantal ingezette vliegtuigen, opmerkelijk groot succes. Onder de piloten die vlogen voor de CIA/AURev bevond zich de 29-jarige Amerikaanse vlieger Lawrence Allen 'Al' Pope, die op dat moment - begin 1958 - voor de CAT in Saigon (Vietnam) vloog. Hij was een veteraan van de Koreaanse oor log en van de gevaarlijke luchtbevoorrading van de omsingelde Franse basis Dien Bien Phu in Vietnam, voorjaar 1954, eveneens een geheime CIA operatie. Pope was een bewezen communisten-hater. In 2005 zou hij verklaren: 'ik vond het prachtig commu nisten te doden op welke wijze dan ook'. Kortom, een jongen die je om een boodschap kon sturen. Na de eerste weken van succesvolle operaties door de UARev kwamen er echter ook tegenslagen en Pope werd daarvan het slachtoffer. Op 18 mei 1958 deed Pope, vergezeld van de Indonesische radio-operator Jan Harry Rantung, met een A-26 bommenwerper een aanval op Ambon. Op 1 mei was Pope bij een missie naar Ambon al eens geraakt door Indonesisch luchtafweergeschut waarbij een motor werd weggeschoten. Hij kon toen veilig naar Menado terugkeren, maar op de 18e had hij minder geluk. Na eerst bij een aanval op het vliegveld Laha van Ambon een AURI Dakota en Mustang te hebben vernietigd, viel hij aan op de haven van het eiland, waar schepen klaar lagen voor een amfibische landing op het Permesta eiland Morotai. De luchtafweer op die Indonesische sche pen, gealarmeerd door de aanval op Laha, stond gereed om te vuren en Pope's A-26 kreeg verschei dene treffers te verwerken. Tegelijkertijd was een Mustang van No. 3 Squadron van de AURI gestart, gevlogen door kapitein Ignatius Dewanto en hij viel Pope's getroffen Invader aan, waarbij de lucht afweer op de schepen vrolijk doorschoot en ook Dewanto onder vuur nam. De A-26 raakte in brand en Pope en Rantung spron gen er met hun parachute uit, waarbij Pope bij het 'uitstappen' zijn been brak doordat hij tegen het stabilo sloeg. Hij kwam bij landing met zijn parachute in een klapperboom te hangen. Rantung landde ongedeerd in zee, zwom naar de wal en wist daar Pope uit de boom te bevrijden. Beiden werden op het strand opgepikt door een motorboot van de Indonesische regeringsschepen. Tegen alle voor-

Spinner | 2010 | | pagina 11