Jullie willen je piloot terug, wij willen Herculessen 10 schriften in bleek Pope compromitterende papieren bij zich te hebben die onmiskenbaar aantoonden dat hij voor de CIA werkte. Daaronder was zijn CIA-aanstellingsbrief voor Operatie Haik, zijn lidmaatschapskaart van de officiersmess op de Amerikaanse luchtmachtbasis Clark Field bij Manila en zijn vlieger-logboek met daarin precies beschreven de voorafgaande acht operationele mis sies die hij voor de AURev had gevlogen! De Indonesische landingsoperatie op Morotai werd een succes en ook op Celebes maakten regerings troepen goede vorderingen tegen de Permesta. In Amerika was al twijfel gerezen over het nut van de CIA-luchtacties en direct na Pope's gevangenneming besloot de CIA begin juni 1958 om Operatie Haik af te blazen. De PRRI op Sumatra was inmiddels tot overgave gedwongen en de Permesta leek ook geen lang leven meer beschoren, dus werd het tijd voor de Amerikanen om weer op de centrale regering in Djakarta te gaan gokken. De gevangenneming van Allen Pope was natuur lijk een geweldige troefkaart voor de regering in Djakarta. Hij werd aanvankelijk nogal vriendelijk behandeld. kreeg bijvoorbeeld na herstel van zijn Bij zijn parachutesprong uit de brandende A-26 sloeg Allen Pope tegen het staartvlak en werd ernstig gewond. Hij genas geheel in een Indonesisch ziekenhuis foto Ipphos Drie A-26's voor de rebellen-luchtmacht AURev, afkomstig uit Amerikaanse surplus in de Filippijnen, staan gereed op USAF-basis Clark Field. Alle kentekens zijn nauwkeurig verwijderd foto Merle Olmsted verwondingen een nette bungalow toegewezen in het koele bergoord Kalioerang en genoot daar rede lijke bewegingsvrijheid in de omgeving. Uiteraard was de Amerikaanse regering er alles aan gelegen om Pope terug te krijgen en verschillende plannen werden voorbereid om hem uit zijn gevangen schap te bevrijden en af te voeren, inbegrepen een plan om hem met het Fulton Skyhook systeem uit het gevang te 'plukken'. Tegelijkertijd begon de Amerikaanse regering een vriendschapscampagne tegenover Indonesië. De AURI, bijvoorbeeld, kreeg aanvullende Mustang jachtvliegtuigen en B-25 bom menwerpers aangeboden. De Mustangs werden in dank aanvaard, maar in plaats van de oude B-25's vroegen en kregen de Indonesiërs Douglas A-26's, want die toestellen hadden in handen van de AURev toch wel grote indruk gemaakt. Daarnaast vroegen de Indonesiërs om levering van de reeds vermelde Lockheed Herculessen en ook daarin stem den de Amerikanen toe. De Amerikanen waren dus hun deel van de afspraak nagekomen, maar toch zag Soekarno kans de zaak nog lang te rekken. Pope werd nog lange tijd gevan gen gehouden en dit had binnenlandse politieke redenen. De communistische partij PKI had inmid dels een stevige positie verworven in Indonesië en het spreekt vanzelf dat de communisten vrijlating

Spinner | 2010 | | pagina 12