van een CIA-huurling niet zouden accepteren. In tegendeel, begin 1960 werd Pope voor een militaire rechtbank gebracht en vervolgens werd hij in april dat jaar veroordeeld tot de doodstraf. Maar uiteraard was een levende Pope voor Indonesië meer waard dan een dode, en de executie werd op de lange baan geschoven. Ongetwijfeld was er in ruil voor de vlieg tuigleveranties in het geheim een 'deal' gemaakt met de VS dat Pope niet ter dood zou worden gebracht. Robert Kennedy Paradrops door de C-130 Herculessen op Ned. Nieuw Guinea 11 Tijdens de rechtzaak begin 1960 demonstreerde Pope met modelletjes van schepen, zijn Douglas A-26 en de aanval lende AUKI Mustang jager hoe zijn aanval op Ambon was verlopen. Hij werd veroordeeld tot de doodstraf, maar uiteindelijk vrijgelaten foto Ipphos In februari 1961 was John F. Kennedy president van de USA geworden en probeerden de Amerikanen de betrekkingen met de regering in Djakarta ver der te verbeteren, in de hoop de communistische invloed aldaar terug te dringen. Terwijl het conflict met Nederland over Nieuw Guinea steeds ernsti ger vormen aannam, maakten de Amerikanen ouvertures naar Djakarta die er niet om logen. In februari maakte de broer van de Amerikaanse president, Robert Kennedy, zijn opzienbarende reis naar Indonesië, gevolgd door een bezoek aan Den Haag. Naar verluidt zou hij gevraagd hebben hoeveel Indonesiërs er waren, en hoeveel Papoea's, waarop hij opmerkte dat de Indonesiërs dan uiter aard gelijk hadden. Tijdens zijn ontmoeting met de Indonesische president Soekarno bracht Kennedy het geval Pope ter sprake, en Soekarno liet door schemeren dat hij naar een goede gelegenheid zou zoeken om Pope te laten vertrekken. Na een bezoek van Pope's echtgenote, moeder en doch ter aan Soekarno, waarbij vele traantjes werden gelaten, werd hij op 22 augustus 1962 's nachts naar het vliegveld van Djakarta gereden en op een Amerikaans vliegtuig gezet. Het was precies een week nadat in New York het Bunker akkoord was gesloten waarbij Nieuw Guinea overging in Indonesische handen. Toevallig? Wie zal het zeg gen. In al het feestgedruis over de 'verovering' van Irian zal het vertrek van Pope nauwelijks meer opgevallen zijn. Ondertussen was er met die Indonesische Herculessen op Nieuw Guinea wel de nodige acti viteit geweest. We vermeldden al de eerste drop van 68 parachutisten bij Kaimana op 26 mei 1962. Twee dagen later kwam een Hercules er 's nachts nog eens 58 afwerpen. Overigens hadden de Indonesische vliegers hun (nacht-) navigatie nog niet goed onder de knie, want de para's werden veel te ver verspreid afgezet en ook drie van de acht bevoorradingscontainers bereikten hun doel niet. Een maand later (28 juni) wierpen Herculessen in de buurt van Kaimana, bij Tangaromi, weer voor raden af voor de 68 gelande para's die in de bush verspreid rondzwierven. En daar bleef het niet bij. Op 13 juli werden bij Sisir, ook in de buurt van Kaimana, 71 para's gedropt. Ruim twee weken later (14 augustus) nogmaals 141 man, zodat er totaal nu bij Kaimana zo'n 280 para's waren geland. Hun opdracht was om zich relatief stil te houden tot

Spinner | 2010 | | pagina 13