12 Indonesische parachutisten maken zich klaar voor de vlucht naar Nieuw Guinea. De beloofde feestelijke ontvangst door de Papoea's zou op een zware teleurstelling uitlopen foto AURI de grote aanval kwam, Operasie Jayawijaya, die gepland was voor medio augustus 1962. WSSW van de klaarliggende Jayawijaya invasievloot, moest Nederland zich gewonnen geven. Op 29 augustus vlogen er opnieuw Indonesische C-130 Herculessen boven Nieuw Guinea, ditmaal ongehinderd, om rood-wit gekleurde pamfletten uit te werpen met een oproep aan de door de jungle zwervende para's om te voorschijn te komen. Het accoord schreef voor dat noch Nederland, noch Indonesië militaire versterkingen mochten aanvoe ren. Dit betekende o.a. dat de enige dagen later per schip op Biak arriverende Nederlandse Augusta- Bell 204 helicopters niet aan wal mochten worden gezet. Alhoewel deze toestellen onbewapend waren en bij de evacuatie van gewonden in die verwarde periode goede diensten hadden kunnen bewijzen - en dan vooral voor Indonesiërs die maandenlang onverzorgd door de jungle hadden gezworven - moesten ze linea recta terug naar Nederland. Daarentegen landden vrijwel direct na de wapen stilstand Indonesische Herculessen op Biak. Dit ver- Ondertussen waren de Herculessen ook bij Merauke, aan de zuid-oost kust in actie gekomen. Op 24 juni wierpen drie Herculessen, die van de Indonesische vliegbasis Amahai op Ceram waren opgestegen, daar 's nachts 213 man uit, die echter ook weer veel te ver uit elkaar - ruim 40 kilometer verspreid! - terecht kwa men. Pas op 31 juli werd voor deze para's met een Hercules een bevoor radingsdrop uitgevoerd, rijkelijk laat en omdat ze zo ver verspreid in de bush zaten, waarschijnlijk ook met minimaal effect. Tenslotte werd in de nacht van 13 op 14 augustus een bij Heeuw in het gebied van Merauke door twee Herculessen een groep van 132 parachutisten afgezet. In totaal zijn met de AURI Herculessen dus in vijf operaties over een periode van ruim elf weken 625 para's gedropt, hetgeen een aanzienlijke toename betekende vergeleken met eerdere operaties met de veel kleinere Dakota's (capaciteit 20-28 man) waarbij 551 man werden gedropt. Interessant is het te vermelden dat bij de ingezette infiltranten zich ook een groep voormalige rebellerende militairen van de Permesta bevond, inbegrepen hun comman dant, die weer in genade waren aangenomen en nu op Nieuw Guinea hun eerdere zonden mochten schoonwassen. Hun enthousiasme voor deze missie zal niet echt groot zijn geweest. Op 15 augustus 1962 werd in New York door Indonesië en Nederland het z.g. Bunker-accoord ondertekend en op 17 augustus ging de wapenstil stand in. Onder andere doordat de Amerikanen aan de Nederlandse onderhandelaars door Lockheed U-2 spionagevliegtuigen gemaakte luchtfoto's toonden

Spinner | 2010 | | pagina 14