Nawoord Literatuur bronnen oorzaakte wel een diplomatiek mini-incident, maar het was niet te voorkomen. Indonesië had 'gewon nen'. De grote verliezers waren de Papoea's. Uiteraard was de leverantie van de Herculessen aan de Indonesiërs bepaald geen vriendelijke geste tegenover Amerika's Navo-partner Nederland. De Amerikanen overwogen hun eigen nationale belangen en besloten dat het op dat moment in 1960-62 gunstiger voor hun was om de Indonesiërs te paaien. Dat was nu eenmaal de werkelijkheid en wellicht ook hun goed recht, alhoewel die beslis sing zeker wel de dreiging voor de Nederlandse militairen aanmerkelijk deed toenemen. Die moes ten tenslotte al die para's gaan opsporen en uitscha kelen en daar is een flink aantal van onze mensen bij gesneuveld. Om maar niet te spreken van het leed dat de Papoea's sindsdien is overkomen als gevolg van een en ander. Het moet me van het hart dat als je die situatie van toen nu projecteert op de Nederlandse (politieke) beslissing om onze troepen uit Afghanistan terug te trekken, dan kan ik de Amerikaanse klaagzang daarover niet anders zien dan krokodillentranen. We zijn onze beloften in Afghanistan méér dan nagekomen en wij hebben net zo goed het recht om het door ons parlement vastgestelde nationale belang te behartigen zoals het ons goeddunkt, als de Amerikanen dat in 1960-62 deden. Conboy en Morrison - Convergent Interests, in FlyPast magazine, januari en februari 1999. Koelich en Cooper - Operation 'Haik', Der verdeckte Kampf der CIA gegen Sukarno, in Flieger Revue Extra No. 19, 2009. Van Holst Pellekaan, de Regt en Bastiaans - Patrouilleren voor de Papoea's, Deel 2, 1960-62. Conboy en Morrison - Feet to the Fire, CIA covert operations in Indonesia, 1957-1958. (Naval Institute Press, Washington DC, 1999). Forum Militer BLOG-ALUTSISTA - www.acig.org/artman/ uploads/haik Leeker - Air America Japan - since the days of CAT (www). Hellström - Air War in Paradise, Air Enthousiast No. 82, juli- aug 1999. Tim Weiner - Een spoor van vernieling - de geschiedenis van de CIA (de Bezige Bij, 2008). Andreas Schelfhout - De zomer van 1962 (Uitgeverij U2pi Voorburg, 2010). Al snel na de Bunker-accoord wapenstilstand landden AURI Herculessen op Biak. Hier zo'n kist op het vliegveld Mokmer foto J. Horsthuis

Spinner | 2010 | | pagina 15