De stoel van de F-86K Sabre 17 zijn parachute. Op die hoogte en snelheid was dat geen geslaagde actie. Vier tot vijf banen van zijn parachute scheurde en de piloot belandde bewuste loos op de grond, vlak naast het Tjeukermeer. Zijn kist werd pas enige tijd later teruggevonden in het Harinxmakanaal. De schietstoel in de Kaasjager, werd geprodu ceerd door North American Aviation Inc, met de omschrijving Seat Assy Pilots Ejection op het type plaatje. Naast de standaard voetensteunen en armsteunen, had deze stoel enkele bijzondere ken merken. Aangezien dit toestel was ontworpen voor AWX (all weather) taken en de nachtjacht, zaten er aan beide zijden van de stoel lampjes. Deze lampen werden in de manual omschreven als 'two thun derstorm lights', deze gaven een constante witte verlichting, zodat het zicht ten tijde van onweers- flitsen niet beperkt werd. Daarnaast zaten onder de lampen, ook nog twee vakjes, waar de piloot deze kaarten kwijt kon. Zoals een oud-vlieger vertelde: 'Aangezien de K een night fighter was, gebruikten wij deze nooit. 's-Nachts kon je niets op de kaart zien'. Een verder opvallend detail aan deze stoelen, was de aanwezig heid van twee grote veren aan de achterkant voor de hoogteverstelling. Ook bij dit type stoel, diende de vlieger eerst zijn voeten op de steunen te zetten, alvorens de ejection in gang te zetten. De beide armsteunen waren gekoppeld, dus slechts 1 hoefde er omhoog gebracht te worden, waarbij de ander mee omhoog kwam. Hierdoor werd de canopy van de kist gescho ten, ook kwamen de triggers nu vrij en kon de vlieger de handvatten inknijpen en werd de bail out geïnitieerd. Er werd gebruik gemaakt van een Amerikaans type B-5 rug parachute met een F-1A 'automatic ripcord release assembly' en een canvas dinghypack, waar de vlieger boven op zat. Tussen de benen van de piloot, bevond zich een blok met de aansluitingen voor de g-broek, zuurstof en com municatie. Het MLM heeft 3 stoelen F-86K in haar depot, waar van 2 stuks zoveel mogelijk teruggebracht zijn in originele staat. Helaas missen aan één exemplaar de vakjes voor de kaarten. Een andere Amerikaanse kist, welke wat lan ger in de KLu diende, was in die tijd de F-84F Thunderstreak. In het eerste deel werd al ingegaan op het oudere model schietstoel, welke ook in de Thunderflash ingebouwd was. De Republic Aviation Corporation 'seat upward ejection' met partnum mer 10100-103, was duidelijk anders dan zijn voorganger en werd geproduceerd door Aircraft Mechanics Inc (AMI). Zoals veel schietstoelen uit deze periode, was ook de F-84F versie voorzien van arm- en voetsteunen. Ook hier diende de vlieger de armleuningen omhoog te brengen en de handgre pen in te knijpen om de canopy af te werpen en de ejection in gang te zetten. Het uitschieten met de M-5 katapult, ging met een behoorlijke versnelling, terwijl de behaalde hoogte toch maar rond de 60 voet lag. Hierdoor was de

Spinner | 2010 | | pagina 19