Context 20 In een spannend decor 'vliegt' deze Fokker C.Vd in de buurt van een Duitse Junkers-52 die op 10 mei 1940 boven Den Haag en omgeving para's dropt. De bezoeker bevindt zich hoog boven een gigantische luchtfoto van de stad met uitzicht op de landingsplaatsen op het strand en in de omgeving van Delft Ruim 50 jaar geleden bezoek ik voor het eerst het Aeroplanorama, het luchtvaartmuseum op het Oude Schiphol dat op 17 mei 1960 wordt geopend. De entreeprijs is dan nog 50 ct. 0.22) per persoon. Het Aeroplanorama groeit in enkele jaren uit tot het Nationaal Luchtvaart Museum (NLM). Het sluit echter zijn deuren als 1967 het Nieuwe Schiphol in gebruik wordt genomen. Vier jaar later verhuist het NLM naar de Aviodome aan de andere kant van het veld. In 2003 wordt de destijds grootste geodetische koepel ter wereld van het Aviodome, verruild voor een ander architectonisch hoog standje op de luchthaven Lelystad. Daar biedt een immense hangar onderdak aan de nationale col- Het 'Aeroplanorama' in 1960 ligt links van de hoofdingang aan de doodlo pende straat richting het grote platform bij de onderhoudshangars. In de hoek van het platform, pal daarnaast, staat in die dagen de De Havilland Dove (PH-MAD) van Martin's Air Charter waarin voor 12.50 een rond vlucht van een half uur boven Amsterdam kan worden gemaakt. En wie heeft in die tijd niet eens een loopje gemaakt over de lange, hoog gelegen wandelpromenade langs het vertrekplatform voor de oude verkeersto ren? Op het platform rollen DC-6'en, -7's en Viscounts af en aan en voor de boerderij staat nog een enkele Dakota en een Super Constellation. In het zuidwesten op het veld is een lange rij geconserveerde Constellations te zien. Geen enkele daarvan is bewaard gebleven. Ik zie het beeld opnieuw voor me als ik hoog boven het platform van de Aviodrome op de walk-around sta van het schitterende retro-stationsgebouw van het vooroor logse Schiphol. Op het dispersal beneden staan een retro-DDA DC-3 (PH-DDZ) in de kleuren van Martin's Air Charter (MAC) en een Cessna-172 van Special Air Services uit Teuge voor rondvluchten. Op het grasveld bij de Aviodrome aan de overkant van het platform staat een MAC Dove 'look-a-like' ('PH-MAD'). Oude tijden herleven en heel wat van de honderden bezoekers die er op 18 juli 2010 rondlopen, hebben die zo te zien nog meegemaakt. lectie luchtvaartuigen en dito memorabilia in grote expositieruimten. Ook zijn in het gebouw een film zaal-, een restaurant en kantoren ondergebracht. De prachtige skyline in de dakconstructie van de hangar houdt het midden tussen een uitvergroot vleugelprofiel en een uitdijend wolkendek boven het landschap van de Flevopolder. Daar is genoeg plaats voor de groeiende collectie van het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome. Ook de Stichting Koolhoven Vliegtuigen, de Stichting Fokker Four, de Stichting Dutch Historic Jet Association en het Platform Duurzame Luchtvaart, voorheen Platform Nederlandse Luchtvaart geheten, hebben er hun onderkomen gevonden. Daarnaast zijn er onder andere het Nationaal Ruimtevaart Museum, de Fokker Heritage Trust en de Stichting Noorduyn Foundation onderge bracht. Met de fusie van de Aviodrome en de DDA Classic Airlines en de reorganisatie als gevolg daarvan, richt de aandacht van de Aviodrome zich op het lucht vaart-themapark, het vliegbe drijf, de marketing, verkoop en evenementen. Er worden dage lijks rondvluchten gemaakt. Het gehele jaar door organiseert de Aviodrome behoorlijk wat activiteiten. Ook worden eve nementen van en voor derden gefaciliteerd. Die paar honderd mensen die gemiddeld dagelijks de Aviodrome bezoeken, komen

Spinner | 2010 | | pagina 22