Diorama en decor 21 Deze K.L.M. Fokker F-VIIA is een replica van de H-NADP die in 1927 voor de Amerikaanse miljonair Willeam Van Lear Black de eerste retourvlucht met passagier naar Nederlands- Indië maakte. De crew bestond uit gezagvoerder Gerrit Geyssendorffer, 2e vlieger Scholte en bwk Weber echter niet voor een themapark en evenmin voor de marketing of de boodschap die wordt uitgedragen. Bij de Aviodrome gaat het erom de functionaliteit van de Nederlandse luchtvaart te plaatsen in de context van de maatschappelijke ontwikkelingen in ons land. De bezoekers komen dan ook waarvoor elke luchtvaartenthousiast naar een luchtvaart museum komt: de vliegtuigen, de vliegers en het verhaal erachter. De Aviodrome moet het hebben van het algemene publiek, luchtvaartliefhebbers en dito enthousiasten. Het bezichtigen van de col lectie is voor het publiek de belangrijkste reden om de Aviodrome te bezoeken. Vandaar dat de die maatschappelijk belangrijk zijn geweest voor de ontwikkeling van de luchtvaart in ons land. Bijna al deze aspecten zijn terug te vinden in prachtige diorama's en passende decorsettings. Dankzij origi naliteit, inventiviteit en interactiviteit is het moge lijk dat de bezoekers volledig te laten 'opgaan' in de historische context die wordt uitgebeeld. Zo ook bij de Spin, een replica van het eerste vliegtuig dat Fokker heeft gebouwd en waarmee hij in 1911 rond de St. Bavo in Haarlem heeft gevlogen. Het hangt haast plechtig in een cirkel van lange, doorzichtige vitrage. Alleen al door het motorgeluid van de kist waan je je vereenzelvigd met de vlieger die in de museale functie van het Aviodome ook de belang rijkste doelstelling is van het luchtvaartmuseum. Het enige wat voor een museum telt, is dat wat het publiek het meeste aanspreekt. Daarbij moet de prijs-kwaliteitverhouding scherp in de gaten wor den gehouden. Want met een entree van 15.75 (vanaf 12 jaar) is de Aviodrome, thans het op twee na (Flambards' (Heston, UK) en Duxford IWM het duurste luchtvaartmuseum in West-Europa. Na de toegangsbalie komt de bezoeker als het ware in een tijdloop die begint met de eerste ballonvaart in ons land van de Haarlemse fabrikant en instru mentmaker Abraham Hopman in 1804 en eindigt na de Tweede Wereldoorlog. Het expositie- en col lectiebeleid heeft geresulteerd in een 10-tal thema's open Spin de elementen om zich heen trotseert. Imposant is ook het decorum rond de confronta tie van een originele Fokker C.Vd met een Duitse Junkers Ju-52 parakist. Onder een dikke glasplaat op de vloer ligt een enorme luchtfoto van Den Haag en omgeving waar op 10 mei 1940 de Duitse lucht landingen hebben plaatsgevonden. De museumbe zoeker bevindt zich onmiddellijk hoog boven de stad en krijgt zo een uniek beeld van wat zich toen heeft afgespeeld. De Fokker C.Vd is het enige com pleet overgebleven militaire LVA vliegtuig van vóór de oorlog. En zo zijn er meer diorama's, waaronder dat van een K.L.M. DC-3 in de ambiance van het Oude Schiphol. Na die tijdloop wordt het verder aan de fantasie van de bezoeker overgelaten. Die hoeft daar overigens weinig moeite voor te doen. Het merendeel van de grote hardware staat buiten.

Spinner | 2010 | | pagina 23