Historie centraal Constellation 23 Regelmatig verandert de locatie van de rol lende inventaris. Dat geeft een wisselend beeld. Tegelijkertijd is het een stimulans voor een volgend bezoek. Met de recente wijzigingen in de opstelling en de locatie van nieuwe aanwinsten is de museale lijn in de expositie duidelijker zichtbaar geworden. Zo is er intussen méér K.L.M. blauw. Het expositie- en collectiebeleid heeft ook zo zijn consequenties. De in de afgelopen 50 jaar zorgvuldig opgebouwde collectie wordt op deskundige en verantwoorde wijze verder in overeenstemming gebracht met die museale opzet. Dat heeft al geleid tot de verdwij ning van sommige exponenten uit de tentoonstel ling, terwijl andere vliegtuigen elders een minder pregnante plaats in de collectie hebben gekregen. Maar de historie van de Nederlandse luchtvaart en vooral die van de civiele luchtvaart staat centraal en dat is goed te zien in de verschillende diorama's en decorsettings waar op fraaie wijze historische gebeurtenissen uit de Nederlandse luchtvaarthisto rie worden uitgebeeld. Het stelt echter teleur dat de Lockheed L-749 Constellation, het vlaggenschip van de Aviodrome die tot voor kort nog op het dispersal buiten stond, nu ver achterin de expositiehangar in een wat rommelig werkplaatsgedeelte terecht is gekomen. Het proefdraaien van de motoren, zoals dat in het nabije verleden regelmatig gebeurde, lijkt verder weg dan ooit. 'Het is nodig dat er prioriteiten worden gesteld', zegt directeur Schaatsbergen. En daarbij gaat het niet alleen om de Constellation: Het vlaggenschip van de Aviodrome is ongetwijfeld de Lockheed L-749 Constellation, die gebouwd werd als C-121A en heeft gevlogen voor de MATS Atlantic Division van de USAF. Deze C-121 is in 1948-1949 ingezet voor de Berlijnse Airlift op de route tussen Westover Air Reserve Base, Massachusetts, en Rhein-Main, Frankfurt. De Connie heeft daarna als VC-121A, later gemodificeerd naar de B-versie, nog tot 1967 bij de USAF dienst gedaan als VIP-kist. Civiel geregistreerd heeft deze Constellation tot 1993 in Canada (C-GXKR) gevlogen. Daarna keerde het vliegtuig als N749VR terug in de V.S. Tienduizenden luchtvaartenthousiasten en vele Nederlandse luchtvaartbedrijven en instanties hebben in 2001 de Aviodrome meegeholpen om de aanschaf en overkomst van deze nu 62 jaar oude Constellation mogelijk te maken. Na een ingrijpende restauratie bij de K.L.M. op Schiphol staat de Constellation sinds 2004 bij de Aviodrome. Anders dan hier nog is te zien, bevindt het vliegtuig zich thans in de expositiehangar

Spinner | 2010 | | pagina 25