Themapark Luchtvaart themaparken in Europa 24 De Fokker S-14 Machtrainer in de Aviodrome is een ander pronkstuk. Niet omdat er slechts 21 van zijn gebouwd, maar vooral omdat deze S-14 het prototype is van de eerste militaire straaltrainer ter wereld. De US Navy heeft veel interesse getoond in een S-14 met een krachtiger Rolls Royce Nene motor. Het is er nooit van gekomen. Na eerdere contacten met Brazilië en Fairchild voor de licentiebouw is Fokker gestopt met zijn export ambitie. Directe aanleiding daarvoor was de excessieve levering door de V.S. van honderden T-33A T'Birds aan Europese luchtmachten in het kader van het MDAP programma 'een van onze pronkstukken'. Ook andere projec ten staan op een lager plan. Misschien is de bin- nenopstelling voor het behoud van een belangrijk symbool van ons cultureel erfgoed wel het beste. Maar jammer is het wel. De Constellation, 'onze' Constellation, die met zoveel durf, inzet en organi satie van de voormalige Aviodrome directie is bin nengehaald, verdient een vooraanstaande plaats in de met veel zorg opgebouwde historische collectie. En dat geldt ook het prototype van de Fokker S-14 Machtrainer, de eerste straaltrainer ter wereld, die al vele jaren zonder vleugels is te zien in de per manente expositie. Behalve de Constellation is col lectie in de afgelopen jaren nog verder uitgebreid. Want ook de 'Uiver' rempla^ant, de Fokker F.VIII 'Duif, de Boeing-747 Jumbo, de 'NLM' Friendship en drie Stearman Hammonds zijn in de afgelopen jaren binnengehaald dankzij het enthousiasme van de leiding en de vele vrienden en vrijwilligers. En dan is daarnaast nog een aantal projecten gestart zoals de restauratie van een Fokker S.IV (LVA: 108), de restauratie van een Noorduyn C-64A Norseman en de mogelijke verwerving van een K.L.M. DC-8. Mede daardoor hoort de verzameling vliegtuigen van de Aviodrome intussen bij de belangrijkste luchtvaartcollecties in Europa. Er zijn in Europa nog enkele andere luchtvaartmu sea die moeten doorgaan voor een dito themapark. Een 'luchtvaart-themapark' is inhoudelijk veel Parc Avenue, dat is gelegen bij het lokale aéro- drome van Aubenas (Ardèche, F) is in 2008 ont staan uit het vroegere AéroCity themapark dat in 2002 werd gesloten. In het openlucht park, dat alleen in juli en augustus toegankelijk is, gaat het om recreatie voor de jeugd. Er staan slechts enkele vliegtuigen. Sommige daarvan zijn als speelobject in gebruik, andere dienen als goedbedoelde verfraaiing van het terrein. Ook in het Flambards Village Theme Parc in Helston (Cornwall, UK), ligt het accent meer op het pretpark dan op de collectie vliegtuigen. Overigens is deze nostalgische static show van voornamelijk Britse vliegtuigen en helicopters zeker de moeite waard voor een bezoek als je in de buurt bent. De toegangsprijs van omgerekend ruim 23 maakt Flambards tot het duurste the mapark in West-Europa. Zowel in Aubenas als in Helston zijn buiten de aanwezige vliegtuigen geen andere thema's die de luchtvaart betref fen. Dat is ook het geval in het 'Parco Thematico dell'Aviazione' in Rimini (I). De naamswijziging van het vroeger zo geheten luchtvaartmuseum heeft niet geleid tot structurele veranderingen. In essentie is het 'Parco Thematico' gewoon het Museo dell'Aviazione gebleven. (Spinner 16, 2004)

Spinner | 2010 | | pagina 26