XT breder van opzet dan een gewoon vliegtuigmu seum. Het gaat dan niet alleen om een historische collectie vliegtuigen, kleinere memorabilia en historische luchtvaartinfra verantwoord voor een groot publiek tentoon te stellen. Er zal vooral ook educatief aandacht moeten worden besteed aan aspecten als historie, ontwikkeling en betekenis van de luchtvaart voor de maatschappij. Doorgaans wordt de doelstelling van een luchtvaart-themapark enigszins uitgebreid of aangepast. Of men richt zich op een specifieke doelgroep zonder de alge mene publieksgroep van luchtvaartenthousiasten of historisch geïnteresseerden uit het oog te verliezen. Bij de Aviodrome doet men beide. Het Nationaal Luchtvaart-Themapark in Lelystad is echter het enige luchtvaartpark in Europa waar dit credo hoog in het vaandel staat. Met de overkomst van DDA Classic Airlines is de aandacht op de Aviodrome als themapark aanzienlijk versterkt. Als het om het thema Luchtvaart gaat, reiken de ambities van de luchtvaart-themaparken in Helston (GB), notabene het duurste vliegtuigmuseum in Europa, en Aubenas (F) niet verder dan een pretpark. Ook het luchtvaartmuseum in Rimini (I) heeft grote moeite om een invulling te geven aan het the mapark. Feit is wel dat al deze themaparken veel nevenactiviteiten aantrekken of zelf genereren. Ook organiseren ze activiteiten die enige relatie heb ben met de luchtvaart in het algemeen of met het museum in het bijzonder. De nieuwe opzet bij de Aviodrome brengt heel wat luchtvaartgerelateerde Kernactiviteit 25 De beschildering van deze Douglas C-47B Dakota ('PH-ALR') herinnert aan de periode vlak voor de oorlog. Toen besloot de K.L.M. de veiligheid van haar passagiers te vergroten door haar vliegtuigen makkelijker herkenbaar te maken. Na een incident waarbij de DC-3 PH-ASM door Duitse jagers is beschoten, heeft de K.L.M. haar vliegtuigen voorzien van een oranje outfit. Aan weerskanten op de romp en aan de onderkant is in grote kapitalen het woord 'Holland' geschilderd en nevenactiviteiten met zich mee. Die variëren van (business)recepties of soortgelijke bijeenkomsten tot uitgebreide seminars voor bepaalde gezelschap pen. Daarnaast worden er dagelijks rondvluchten gemaakt met een vliegtuig. De Aviodrome is echter in geen enkel opzicht te vergelijken met de andere themaparken in West Europa. Feitelijk moet worden vastgesteld dat de Aviodrome het enige museum is dat zich met recht een luchtvaart-themapark mag noemen. Waar je in eerste instantie louter een accent verwacht op de museale collectie van de verzameling vliegtuigen, ligt dat in een themapark toch even anders. Daar gaat het ook om effectieve ondersteuning van andere bedrijfsonderdelen om het luchtvaart themapark, economisch en financieel efficiënt en rendabel te houden. 'Maar voorop staat het belang van de Aviodrome als luchtvaartmuseum, zowel statisch als vliegend. Dat is onze kernactiviteit en daarop ligt dan ook het accent van de Aviodrome', licht Jan Schaatsbergen toe. 'Alle andere activiteiten zijn in financieel opzicht gericht op het behoud en het exposeren van het erfgoed van onze luchtvaart'. En dat is dan ook precies - en anno 2010 nog steeds - waar het op 17 mei 1960 met de oprichting van het Aeroplanorama allemaal om is begonnen.

Spinner | 2010 | | pagina 27