missie in Tussen Peacekeeping en Bezetting 32 bloot Nieuw boek legt bijzondere karakter Irak-missie Nederlandse militairen in Irak raakten in 2003 en 2004 veel meer met de Amerikaans-Britse bezetting verweven dan de regering vooraf voor wenselijk hield. De Nederlanders deden aan ordehandhaving en criminaliteitsbestrijding, en vervulden een centrale rol in het opzetten van nieuwe Iraakse bestuursstructuren. Dit kwam vooral door het falen van de officiële bezettingsautoriteit onder Amerikaanse en Britse leiding. Dit constateren de onderzoekers Thijs Brocades Zaalberg en Arthur ten Cate van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH) in hun boek Missie in Al Muthanna. De Nederlandse krijgsmacht in Irak, 2003-2005. De Stabilisation Force Iraq (SFIR) in de Zuid-Iraakse provincie Al Muthanna was volgens de auteurs in meerdere opzichten een bijzondere missie. Anders dan bij eerdere grootschalige vredesonder- steunende operaties begon deze uitzending van Nederlandse strijdkrachten in 2003 onder het gezag van de twee bezettende mogendheden in Irak (de Verenigde Staten en Groot-Brittannië) en niet, zoals al decennia te doen gebruikelijk, als onderdeel van een door de VN-Veiligheidsraad ingestelde, geleide of expliciet gemandateerde troepenmacht. Missie in Al Muthanna gaat uitvoerig in op het mandaatprobleem van SFIR als operatie tussen vredeshandhaving en bezetting, behandelt de conceptuele verwarring hierover, en bespreekt de essentiële bestuurlijke, politionele en militaire componenten die deze missie anders dan anders maakten. Voor het eerst ook worden binnen de context van de inzet als geheel de bekende kwesties behandeld die SFIR tekenden, zoals de zaak Eric O., de 'mar-telaffaire', de schietincidenten en aansla gen, de gedetineerdenproblematiek en de grote hin derlaag in Ar Rumaythah van augustus 2004. Operationele primeurs bij deze missie waren de focus op de grootschalige training van Iraakse veiligheidsdiensten als exit-strategie en het feit dat Nederlandse grondtroepen voor het eerst sinds koloniale tijden weer in gevecht raakten met guer rilla's. Uitzonderlijk was het feit dat de Nederlandse militairen de voor die tijd ongekende som van ruim 16 miljoen dollar (merendeels niet-Nederlands geld) aan wederopbouwprojecten uitgaven en nog eens voor tientallen miljoenen dollars (in totaal meer dan 100 miljoen) aan langetermijninvesteringen opstartten, waaronder een energiecentrale en een waterzuiveringsinstallatie. Al Muthanna was tevens de geboortegrond van de term 'Dutch approach', een vermeend effectieve, zogenaamd 'typisch Nederlandse benadering' van crisisbeheersingsoperaties. Bij het al dan niet bestaan van dit fenomeen staan de auteurs uitvoe rig stil. Maar bovenal biedt dit boek een treffende karakterschets van de Nederlandse missie in Zuid- Irak van 2003 tot 2005, uitgevoerd in het kielzog van een wereldwijd omstreden invasie. Titel: Missie in Al Muthanna. De Nederlandse krijgs macht in Irak, 2003-2005 Auteurs: Thijs Brocades Zaalberg en Arthur ten Cate Uitgever: Boom, Amsterdam Omvang: 392 pag., paperback, 17 x 24 cm, full colour, geïllustreerd Isbn: 978 94 6105 359 6 Prijs: 29,50. VMM

Spinner | 2010 | | pagina 34