echter weer niet waarschijnlijk gezien de groot schalige aanwezigheid van luchtafweer aldaar. In de bijlagen bij het werk van G. Zwanenburg, En nooit was het stil..., wordt vermeld dat het ging om een operatie met de codenaam GerritI. Dergelijke codenamen corresponderen met geo grafische coördinaten maar het is in dit geval niet duidelijk met welke. In de bijlage van het boek van Zwanenburg staat wel de aanduiding Amstenrade met een vraagteken. Amstenrade ligt in Limburg. Als dat zo is, dan zou de Stirling boven GilzeRijen op de route naar Limburg kun nen zijn neergeschoten. Het portret van sergeant Baxter is ter nagedachte nis gemaakt naar een foto van hem. Het portret is gesigneerd met W.J. Bullen. Eén van de mede bemanningsleden van Baxter heette Bullen, en is ook omgekomen bij de crash. Wellicht heeft een familielid van deze Bullen het portret van Baxter gemaakt. Het is een goed gelijkend portret dat met een vaardige hand van tekenen is gemaakt. Met dit portret heeft het MLM een object verwor ven dat door het individuele verhaal is verbon den met de luchtoorlog boven Nederland, een strijd die 9000 Britten en 1500 Amerikanen het leven kostte. Behalve het portret is het museum in het bezit gekomen van de airgunnerswing van Baxter, enige persoonlijke correspondentie en een officiële condoleancebrief. De graven van de omgekomen bemanningsle den van de fatale vlucht van de RAF Stirling 1 september 1944, op de RK begraafplaats te Gilze-Rijen. Baxter's graf is het derde van rechts foto Ron Kraan Duits afweergeschut. Twee bemanningsleden, waaronder Baxter, slaagden erin het vliegtuig te verlaten met behulp van hun parachutes. De zwaargewonde Baxter heeft echter zijn landing niet overleefd. Hij ligt samen met zes andere bemanningsleden die de crash evenmin hebben overleefd, begraven op de R.K. begraafplaats in Gilze-Rijen. De enige overlevende, sergeant C. Bowker, werd als krijgsgevangene naar Duitsland gestuurd. Bowker heeft na de oorlog zijn ervaringen van de fatale vlucht verteld aan de families van de gesneuvelden. De Stirling LK131 vloog volgens zijn lezing op 12.000 voet naar een drop zone waar een grondsignaal werd opgepikt. Vrijwel direct kwam het vlieg tuig onder vuur van Duits luchtafweergeschut rondom de vliegbasis Gilze-Rijen waarna het neerstortte. Of de actie verraden is of dat de vliegers domme pech hadden is niet duidelijk. De enig overlevende suggereert dat de dropping zone in of rond Gilze moet zijn geweest. Dat is Nader onderzoek zou meer details over de missie boven tafel kunnen krijgen. Wellicht kan één van de vrienden nadere informatie verschaffen over operatie GerritI of deze specifieke crash? Gelieve in dat geval contact op te nemen met Alfred Staarman, Hoofd Collectie MLM, e-mail: f.staarman@mindef.nl, telefoon: 06-10960623.

Spinner | 2010 | | pagina 7