C.X Propeller radiografisch onderzocht Ton de Vries Zoals u is gemeld in Spinner Nr. 37 van juli kunnen we sinds 1 april door de medewerking van AVOG's Crash Museum te Lievelde (Gld) beschikken over de C.X propeller s/n 36445. Visueel onderzoek naar de beschadigingen had toen nog niet geleid tot conclusies over de mogelijke herkomst van de propeller. Wel was het vermoeden versterkt dat het gat in de identificatieplaat door een kogel is veroorzaakt. De diepte van het gat en het ontbreken van een uitschotopening deden bovendien vermoeden dat de kogel er nog in zou kunnen zitten. 6 De propeller van de Fokker C.X Aangezien de propeller zeker authentiek is, terwijl van zijn geschiedenis weinig bekend is en een nog te bepalen mate van restauratie nodig is, is gezocht naar een mogelijkheid Niet Destructief Onderzoek te laten doen, b.v. ultrasoon of radiografisch, om duidelijkheid te verkrijgen over de metalen delen en de aard van eventuele bin nengedrongen voorwerpen: er zijn namelijk enkele beschadigingen die daarop wijzen. Hoe de identificatieplaat en de bescherming van niet-magnetisch metaal langs de voorrand van de bladen zijn aangebracht was niet bekend. Vermoed werd dat de bescherming is bevestigd met stalen nagels over de gehele lengte met een steek van enkele centimeters. Ook in het conische midden deel komen naar het zich liet aanzien misschien metalen stroken en zeker nagels of schroeven voor. Na enig onderzoek bleek dat TiaT Europe b.v. in Roosendaal, werkzaam in de luchtvaartsector, de mogelijkheid heeft het nodige onderzoek uit te voeren. Tot mijn verrassing en groot genoegen bleek men niet alleen geïnteresseerd te zijn, maar zelfs bereid e.e.a. gratis te doen: naast het reguliere onderhoudswerk ondersteunen zij ook regelma tig de stichting Fokker 4 en de DDA.

Spinner | 2010 | | pagina 8