Veranderd verzamelbeleid Luchtvaart Museum van het Militaire Indische export-uitvoering en er waren meerder pogingen nodig om die vorm correct en passend te krijgen. Voor de bevestiging van de diverse romp- en motor- beplatingspanelen gebruikte Curtiss een uniek systeem, zeer eenvoudig en vooral heel licht in gewicht. Het bestaat uit aan de basis-structuur bevestigde en naar buiten stekende korte pennen waarin aan het einde een dwarsgaatje is geboord. Nadat de beplating met daarin geboorde corres ponderende gaten over die pennen is gelegd, wordt er een lange staaldraad-naald door een reeks van die pennen geschoven en zit de zaak vast. Voor de replica-bouwploeg houdt dit in dat er héél veel gaatjes in héél veel pennen moeten worden geboord en al die pennen moeten ook weer op de juiste plaats worden gemonteerd. Een ander probleem bij de rompneus vormde de locatie van de 'blast-tubes' voor de mitrailleurs. Terwijl de Amerikaanse P-6 twee .30 Colt mitrail leurs in de rompneus had, wilde de Indische Luchtvaartafdeling een van die twee vervangen door een .50 mitrailleur. Daarvoor had men nog een kleine serie 12.7 mm (Brits ontwerp) Vickers machinegeweren beschikbaar. Bij deze wapens lag de middellijn van de loop echter hoger boven de bevestigingspunten dan die van de .30 en dus moest er berekend en getekend worden waar die .50 blast tube in de motorkap moest zitten. Er is ook voortgang op andere gebieden. De stroom lijn-spandraden voor de Hawk zijn begin november ontvangen van de fabrikant Bruntons in Schotland, het enige bedrijf ter wereld - althans in de Westelijke wereld - die deze draden nog maakt. Dit behelst een uitgave van rond 3.000 Euro - een zeer substantieel bedrag voor onze Stichting Vrienden, maar voor de juiste uitstraling van de replica onontbeelijk. Die mooie glanzende roestvrij-stalen spandraden zien er gelikt uit. Na het afstellen en opmeten van de benodigde vleugel- en cabaanstijlen is de bovenvleugel nu weer verwijderd van de kist. De benodigde stijlen worden aangemaakt. De bovenvleugel wordt verder afgewerkt met het aanbrengen van de onderzijde van de vleugelvoorrand - die was opengelaten om de diverse bevestigingspunten toegankelijk te houden voor eventuele aanpassingen alvorens de bekleding wordt aangebracht. Al het benodigde materiaal voor de bekleding is inmiddels ook aan gekocht. In afwijking van het origineel gebruikte 'Grade A cotton' bekledingsmateriaal brengen we modern Dacron-doek aan dat bestand is tegen schimmel e.d. een vrijwel onbeperkte levensduur heeft. Over een afleveringsdatum van de Hawk valt nog weinig concreets te zeggen. Als alles meezit dan zou de Curtiss eind 2012 gereed kunnen zijn. maar daar kunnen we niet hard op rekenen. Al het werk wordt tenslotte door vrijwilligers verricht, met een gemiddelde leeftijd van 70-75 plus jaar oud. Afgelopen winter heeft men door hevige sneeuwval en zeer lage temperaturen diverse perioden niet kunnen werken, terwijl dan in de zomer temperaturen van 35-37 Celsius weer niet ongewoon waren. U begrijpt dat dan het enthousiasme om te gaan klussen enigszins afneemt. Als er weer zo'n klimaatjaar zit aan te komen, dan zijn voorspellingen onmogelijk. Zoals de afgelopen tijd regelmatig in Spinner te lezen was, bereid het Militaire Luchtvaart Museum zich voor op de samenvoeging met het Legermuseum. Een van de zaken die zich daar bij aandient, is het kritisch kijken naar de huidige collectie en het vaststellen van het verza melbeleid voor de komende jaren. Dit betekent concreet, dat er goed gekeken wordt wat er in collectie is en wat er nog ontbreekt. Het kwam wel eens voor dat, voor het samenstel len van een expositie, gezocht moest worden naar artikelen die het MLM niet in haar collectie had. Vaak betrof het hier dan zaken uit een recent verleden en moest men achteraf nog pro beren dit te verwerven. De afgelopen tijd, is het 10

Spinner | 2011 | | pagina 12