Jac. A. Jansen 75-Jaar Luchtvaart op W Hommage aan luchtvaartpionier Burgemeester Marcel Franzel van de gemeente Woensdrecht heeft op 25 november 2010 een herdenkingszuil onthuld op de vliegbasis Woensdrecht. Het is dit jaar 75-jaar geleden dat er voor het eerst op De Eendenkooy zoals het veld voor de oorlog heette, werd gevlogen. De zuil staat op de plaats waar de gemeente in 1934 een blokhut bouwde. Die diende als onderkomen voor de vlie gers van de Bergen-op-Zoomsche Zweefclub. Het monument herinnert ook aan de West-Brabantse luchtvaartpionier Jac. A.Jansen. Als initiatiefnemer voor de oprichting van de zweefvliegclub kreeg hij het gedaan om het pas ontgonnen terrein als vlieg veld te gebruiken. 'Daarmee heeft Jansen de grond- De onthulling door burgemeester Franzel van de gemeente Woensdrecht slag gelegd voor de luchtvaartactiviteiten zoals die nu op en rond de vliegbasis Woensdrecht plaats vinden', aldus de initiatiefnemers voor het monu ment. Voor de burgemeester van Woensdrecht is de ambitie van Jac Jansen 'van onschatbare waarde. Had hij dat niet gedaan dan zou er geen sprake zijn geweest van de vliegbasis, de luchtvaartbedrijven en luchtvaartinstanties die er zijn gevestigd en de duizenden banen die er het gevolg van zijn.' beleid van het museum verschoven naar een meer pro-actieve verwervings strategie. Dit wil zeggen, zaken verwerven op het moment dat ze beschikbaar zijn. Wat nu gebruikt wordt, nu ook verwerven. Het lijkt een makkelijke manier, maar het is opvallend hoeveel artikelen er gedurende de afgelopen jaren bijgekomen zijn. Denk hierbij bijvoorbeeld aan nieuwe vliegerhelmen en desert (woestijn)kleding. Het uitbreiden van de contacten en het duidelijk maken van het wensenpakket van het museum, binnen Defensie, vormt een wezenlijk onderdeel van dit beleid. Samen met het Legermuseum heeft het MLM onlangs een complete set verworven van een Chinookvlieger, welke recent nog zijn taken uit oefende boven Afghanistan. Daarnaast heeft het museum een desert vliegeroverall gekregen van Kolonel Wido van de Mast. Deze compleet met de emblemen welke hij droeg als Commandant van ATF-14 op Khandahar. We zijn Kolonel van de Mast zeer erkentelijk voor deze overall. We gaan er van uit dat deze veranderde werkwijze de nodige vruchten gaat afwerpen en zullen regel matig, via Spinner, de lezer op de hoogte brengen van nieuwe verwervingen. >^- De desert vliegeroverall van kolonel Wido van de Mast 11

Spinner | 2011 | | pagina 13