Ramp met Dakota 079 nabij Biak op 2 januari 1961 Anne van Dijk en Kees Leebeelc 12 A. van Dijk en drs. C.D.M J. Leebeek zijn beiden commandeur b.d. Koninklijke Marine. Beiden hebben in actieve dienst de functies van souschef Operatiën van de BDZ, tevens vlagofficier marineluchtvaartdienst bekleed. Anne van Dijk is thans voorzitter van de Traditiekamer marineluchtvaartdienst. Kees Leebeek heeft na zijn leeftijdsontslag geschiedenis gestudeerd aan de Universiteit Leiden en is in maart 2006 afgestudeerd met als specialisatie zeegeschiedenis. Inleid i ng Dit artikel is geschreven omdat het op 2 januari 2011 precies vijftig jaren geleden was dat een Dakota van het vliegtuigsquadron 321 van de marinelucht vaartdienst - nadat een parachutefakkel voortijdig aan boord was ontbrand - in zee nabij Biak in het voormalige Nederlands Nieuw Guinea een mislukte noodlanding maakte waarbij het toestel explo deerde en alle vijf bemanningsleden om het leven kwamen. De stoffelijke overschotten van drie van hen konden kort na de ramp worden geborgen, twee van hen vonden een zeemansgraf. Aan deze ramp wordt na vijftig jaren de nodige aandacht besteed door de onthulling van een plaquette met de namen van de slachtoffers bij het Nationaal Indië-monument 1945-1962 in Roermond. Als bronnen voor dit artikel hebben gediend: de tien tallen eigentijdse getuigenverklaringen behorend Twee Dakota's van VSQ321 draaiend naar downwind voor baan 11 Boroekoe. (vliegveld vooraan is Mokmer; vliegveld rechts achter is Boroekoe) Bron: Nederlands Instituut Militaire Historie

Spinner | 2011 | | pagina 14