bij het onderzoek dat onmiddellijk na het ongeval werd ingesteld, het proces verbaal van de regio nale commissie van onderzoek (CVO),1 alsmede de correspondentie tussen de regionale marinecom mandant in Nederlands Nieuw Guinea enerzijds en de bevelhebber der Zeestrijdkrachten in Den Haag anderzijds en tenslotte de rapportage aan de minis ter van Defensie.2 Na een schets van de historische context volgt het verhaal over de ramp zelf, het onderzoek door de CVO en de afhandeling daarvan. Het artikel wordt afgesloten met een korte nabe schouwing. 1949, waarbij Nederland bepaalde dat Nederlands Nieuw Guinea van de overdracht moest worden uitgesloten, terwijl Indonesië stelde dat het Nieuw Guinea als integraal onderdeel van haar grondgebied beschouwde. Gedurende de jaren '50 escaleerde dit conflict geleidelijk: van een enkele infiltratie van Indonesiërs in Nederlands Nieuw Guinea tot een acute dreiging van een grootschalig gewapend conflict met een militair steeds sterker wordend Indonesië. Nederland kwam daarbij internationaal steeds geïsoleerder te staan van haar bondgenoten en moest bovendien als NAVO- lid in het Atlantische en Europese gebied een aan zienlijke defensie-inspan ning blijven leveren. Na veel wikken en wegen werd uiteindelijk besloten tot een forse vergroting van de defensie-inspan ning in Nederlands Nieuw Guinea die in de loop van 1960 haar beslag kreeg. Vóór het zover was kwam er echter nog een tegen valler: eind 1959 werden de Martin Mariner amfi bische vliegboten van de MLD na een reelcs ernstige vliegongevallen aan de grond gezet en verschroot. Het gat in de maritieme luchtverkenningcapaciteit dat hierdoor ontstond werd door de Koninklijke Marine enigszins gedicht door vier overtollige, ongewapende Dakota's van de Koninklijke Luchtmacht in Nederland over te nemen en naar Nederlands Nieuw Guinea te verplaatsen in afwach ting van de vervanging van de Martin Mariners door een squadron nieuwe - nog te bestel len - gewapende P2V-7 Lockheed Neptune langeaf- standsverkenningsvliegtuigen. Er bestond dus een grote operationele behoefte aan de inzet van deze Dakota's tegen het in die tijd toenemend aantal Historische context Het zogeheten Nieuw-Guinea-conflict vond zijn wortels in de soevereiniteitsoverdracht van Nederlands Indië aan Indonesië op 27 december 13

Spinner | 2011 | | pagina 15