vliegtuig niet meer. Boven de hoofdpoort van de marinekazerne draait het vliegtuig even naar stuurboord en vermindert motorvermogen, alsof de bemanning een landing op Boroekoe voorbereidt en wil indraaien naar de naastgelegen landingsbaan. Kort daarna wordt echter vermogen bij gegeven en draait de kist vrij scherp bakboord uit en wordt vervolgens vermogen verminderd met als gevolg dat de kist een linker dalende bocht beschrijft met een daalhoek van 20 a 30°. Op een koers van 120° en vlak boven het water wordt vermogen bijgege ven, vermoedelijk om op het laatste moment de steile daalhoek te verminderen. In positie 270° Boroekoe 3 zeemijlen raakt het toestel om 20.17 LT het water en explodeert. Er is gedurende korte tijd een vuurzee te zien, daarna heerst er duisternis. Onmiddellijk wordt er gezocht naar overlevenden met vele kleine vaartuigen, de motorsloep van het m.s. Keerkring en even later met Hr.Ms. Piet Heijn. Vóór middernacht zijn de drie stoffelijke overschot ten geborgen van Smits, Bontius en van de Wiel. Tot 4 januari 13.00 LT wordt verder gezocht waarbij slechts enkele kleinere wrakstukken worden gebor gen. Alle bemanningsleden zijn omgekomen! De geborgen drie stoffelijke overschotten worden op 3 januari 1961 bijgezet op de algemene begraafplaats te Biak. De stoffelijke overschotten van Mulder en Immers worden nooit gevonden. Het onderzoek Het ongeval wordt in eerste instantie gerapporteerd middels een zogenaamde form MLDA 25 door de commandant van het vliegkamp Biak.4 In deze voorlopige rapportage worden - zonder diepgaand onderzoek - zo snel mogelijk, zoveel mogelijk beschikbare gegevens vermeld. De commandant van het VSQ.321 meldt hierin dat vermoedelijk een parachutefakkel voortijdig aan boord is ontbrand en dat vermoedelijk hierdoor de besturingskabels (die onder de vloerplaten lopen) door de brand werden beschadigd en zijn afgebroken, waardoor het vliegtuig onbestuurbaar werd en neerstortte. Deze theorie die niet is gebaseerd op waarnemin gen of op enig onderzoek blijft nog jaren later rondzingen. Het echte onderzoek naar het vliegongeval wordt onmiddellijk ter hand genomen door de regionale commissie van onderzoek op de wijze en in de samenstelling zoals in de voorschriften van de Koninklijke Marine is voorzien.5 Aan de hand van de vele getuigenverklaringen wordt de vlucht van De Douglas R4D-1 Dakota '079-' korte tijd voor de cash -Tji - - - - ,*-* v^J

Spinner | 2011 | | pagina 17