M^rjendi Marinckamp\\.s iauitvocrinp)\ Boroek inmomen aupnoiQ Radioatfttx Jenpere» Lichttoren Overzicht Biak met vliegveld Boroekoe en marinevliegkamp. De track van B 079 is ingetekend. Bron: Regionale commissie van onderzoek, bijlage 17 werden in 1960 proeven genomen met parachu tefakkels en werd door de laatste een afwerppro- cedure op schrift gesteld, die naar zijn oordeel en dat van de commandant van het vliegtuigsquadron 321 het uit de vrije hand afwerpen van fakkels uit de deur van de Dakota's zo veilig mogelijk maakte met een aanvaardbaar restrisico.7 Deze procedure voorzag niet in het afwerpen van meer dan 4 fakkels. De praktijk ging echter anders. Allereerst werden geregeld meer dan 4 fakkels aan boord meegenomen. Zo werden er op 2 januari 1961 26 fakkels meegenomen. Omdat de fakkels met gemon teerde tijdbuis en veiligheden niet meer in de daar voor bestemde pakkisten pasten, werden de fakkels zelf en de tijdbuis en bijbehorende veiligheden in hun eigen pakkisten meegenomen en aan boord gestuwd. Dit impliceerde dat de fakkels tijdens de vlucht moesten worden gereedgemaakt. Ze werden daartoe ontdaan van de afsluitplug en languit op de vloer gelegd, waarna eerst de tijdbuizen werden opgebouwd door die uit elkaar te schroeven, de ver tragingscapsule er in te leggen, ze weer in elkaar te schroeven en de tape van de vlamgaatjes te verwijde ren. Vervolgens werden de tijdbuizen in de fakkels geschroefd. Deze werkzaamheden zijn niet zonder gevaar, zeker niet in de dynamische omgeving van een vliegend vliegtuig. Ze dienen te worden verricht op de grond, bij voorkeur in de bewapeningswerk plaats. Het zijn verboden handelingen in een vlieg tuig. Niettemin zijn deze handelingen op de bewuste vlucht uitgevoerd zonder ongelukken. Op het moment dat de fakkels aldus waren gereed gemaakt werd dat aan de le vlieger gemeld die vervolgens opdracht gaf 4 a 5 fakkels gereed te leggen om uit te werpen. De konstabel ging voor zien van een veiligheidslijn op de rechterknie bij de deur zitten. Op de order van de vlieger om af 17

Spinner | 2011 | | pagina 19