oxygen connector. In de stoelcontai- ner zaten diverse nood uitrustings stukken voor de vlieger. De kit had in 1969 al een prijs van 12.500 gulden, een vermogen voor die tijd. De inhoud van de container in deze periode was o.a. de Z type/ Mk.7 dinghy, een noodradio met bat terij, noodrantsoen en flares. Spurs aan C-2 stoel Om te voorkomen dat de vlieger zijn benen, tijdens het uitschieten, nog onder het instrumentenpaneel had, droeg hij zogenaamde 'spurs' aan zijn voeten. Deze metalen sporen, werden voor de vlucht aan de stoel bevestigd. De bevestiging bestond uit een metalen balletje, waar aan een staalkabel zat. Bij het trekken aan de ejection hendel, klapten aan de zijkanten twee beschermarmen (legguards) naar beneden, voorzien van netten en werden de voeten naar achter getrokken door de beweging van de armen. De ejection hendel, was voorzien van 3 kabeltjes. De kortste wierp de kap af, de twee volgende initieerden de ejection (primary en back up). Naast de hoofdsteun, bevond zich nog een gele D ring, waarmee in geval van nood, alle bevesti gingen waarmee de vlieger vast zat, losgemaakt konden worden. Later zouden de C-2's nog uitgerust worden met een BIR (Ballistic Inertia Reel) wat er voor zorgde dat de vlieger in de juiste positie werd getrokken door zijn stoelriemen bij een bail out. Het museum heeft 3 exemplaren in depot, deze zijn compleet opgebouwd. De EFA parachute (voor de Starfighter en NF-5) maakte gebruik van een barostatische timer, type EFA 36. Deze time release was een rode handgreep om de parachute met de hand mee open te trekken. Kon de piloot dit zelf niet, dan ging dit automa tisch. De release werd opgewonden en dan geblok keerd met een beveiliging aan een rood koord (lanyard) Onderaan dit rode koord, zat een 'golden key' deze sleutel zat op of in de stoelriem van de vlieger. Op het moment dat de vlieger na een bail out uit de stoel werd geworpen, trok het rode koord de beveiliging uit de time release. Hierdoor begon het mechanisme te lopen en werd de parachute geopend door deze tijdvertraging, de barostaat voorkwam dat de parachute boven de 13.500 voet open ging. (barostatische druk) De time release kende twee vertragingen, de 2 seconden vertraging werd bij een modificatie gedeactiveerd om veilig heidsredenen. De Northrop NF-5, kende een minder bewogen vlie gend bestaan als dat van de F-104. Toch bleef ook dit type niet vrij van de nodige crashes en bail-outs. Tijdens één van deze ongevallen, maakten twee vliegers van een NF-5B, gebruik van hun schiet stoel. Het toestel van 316 squadron, stond tijdelijk, met enkele anderen, op de vliegbasis Leeuwarden. Tussen Vlieland en Terschelling, kwam de K-4023 in botsing met een NF-5A. Hierop activeerden alle drie de vliegers hun schietstoel, waarbij de inzittenden van de twee-zitter aan hun parachutes in de Wad denzee zijn geland. Beide ontsnapten met lichte verwondingen aan dit avontuur. De vlieger van de K-3026, was minder fortuinlijk. Volgens ooggetui gen zou hij wel zijn schietstoel hebben gebruikt, maar reddingteams vonden, direct na de crash, enkel zijn parachute, zwemvest en helm. De piloot heeft dit ongeval niet overleefd. De schietstoel van de NF-5, had wel wat weg van zijn voorganger in de F-84F. Ook de NF-5 stoel was voorzien van twee handgrepen en beenbescher mers. In eerste instantie moest de vlieger een van de twee handgrepen omhoog trekken (waarbij de canopy afgeschoten werd) en dan (een van de) 22

Spinner | 2011 | | pagina 24