twee hendels in knijpen om de ejection te starten. Deze dual action nam vrij veel tijd in beslag, bij een gebeurtenis waarbij haast geboden is. Dit leide er toe dat in 1977 overgegaan werd tot een single action systeem. Hierbij werd het een 'one pull to eject' principe. Bij het omhoogbrengen van de handgrepen werd de bail-out gestart. Tijdens het omhoog brengen van deze grepen, kwamen ook de beenbeschermers omhoog en werden vergrendeld. Dit voorkwam dat tijdens een ejection de benen van de vlieger alle kanten opgingen. De stoel is verder voorzien van een hoogte verstelling (bedie ning vanaf de rechter beenbeschermer) en elleboog beschermers op de beenbeschermers. Ook deze stoel werd voorzien van een BIR (Ballistic Inertia Reel) om de vlieger strak in zijn stoel te trekken. Dit gebeurt op hetzelfde moment als het afschieten van de canopy, 0,3 seconden later vind de ejection plaats. Door het uitschieten van de stoel, worden ook de diverse kabels en aansluitin gen losgekoppeld en klapt onder de stoel een onder been beschermer naar voren. Met een vertraging van 1 seconde worden de stoelriemen en man-seat seperator in werking gezet. Het rode koord met 'golden key' zit dan nog verbonden met één zijde van de stoelriemen en bij het wegvallen van de stoel, wordt de time release geactiveerd. Mocht om een of andere reden de canopy niet afgeschoten worden, kan de stoel door zijn 'canopy piereer' door het dak heen afgeschoten worden. De grootte van deze canopy piereer is verschillend tussen de voor en achter stoel bij een tweezitter. Beginjaren '80 van de vorige eeuw, is de lapbelt (stoelriem) van de NF-5 stoel vervangen door een ander type. Het nieuwe type (de HBU-12A) was voorzien van een één seconde vertraging om de riem te openen. Aan de linkerzijde was de riem met de hand te openen, aan de rechterzijde zat de automatische opening. Bij het instrappen in de kist, plaatste de vlieger zijn 'golden key' in de slui ting van de lapbelt. Bij handmatig openen, kwam deze weer vrij. Echter, bij automatisch openen, ging de sluiting op een andere plek open en bleef de golden key op zijn plaats. In collectie heeft het MLM diverse NF-5 stoelen, 2 complete en één open gewerkt exemplaar in depot. Dit buiten de stoelen welke zich in de vliegtuigen bevinden. De NF-5 vliegers gebruikten ook de EFA type 220 parachute in de beginjaren, maar met de nood- De NF-5 stoel zuurstoffles vast aan het parachute harnas. Ook dit type 220 werd vervangen door de EFA type 384/P parachute. Daarnaast was natuurlijk ook deze stoel voorzien van een survival kit, waar de piloot op zat. De kit zat vast aan het harnas door middel van 2 quick disconnect gespen met riempjes. Achter op de survival kit zat een extra kussentje om de parachute te ondersteunen. De inhoud bestond ook hier uit een dinghy, radio, EHBO kit en overige nooduitrusting zoals day night signals, zaag, water en visgerei. Met de komst van de F-16 in Nederland, ondertus sen al weer 32 jaar geleden, ging de jachtvliegerij het computer tijdperk in. Vliegen met een toestel dat beheerst wordt door software en als beperking van zijn kunnen, voornamelijk de piloot kent, vergt veel van de bemanning. Helaas is ook de F-16 de afgelopen jaren niet gevrijwaard gebleven van de nodige ongevallen. Hierbij waren gebeurtenissen, die menig lezer nog bij gebleven zal zijn. Bijvoor- 23

Spinner | 2011 | | pagina 25