De ACES II stoel van de F-16 seerd wordt. Daarnaast hebben de stoelen (voor en achter) een klein raketje aan de onderkant, welke beide stoelen uit een tweezitter een andere kant op laat gaan. Het starten van de ejection gebeurd door het trekken aan een (flexibele) gele hendel tussen de benen van de vlieger. Mocht de stoel onverhoopt niet doen wat er verwacht wordt, is de vlieger altijd in staat zelf zijn parachute te ontplooien, dit door het trekken aan de Emergency Manual Chute hendel op de rechter zijkant van de stoel. In de beginjaren van de F-16 was deze hendel bedoelt om op snelle wijze, alle verbindingen van de vlieger met zijn stoel los te koppelen (Restraint Emergency Release). Hierdoor kon bijvoorbeeld de brandweer, snel de piloot uit het vliegtuig halen. Het museum heeft één F-16 schietstoel in de expositie Jachtvlie- gers staan. Deze is nog van een vroeger type, de hendel modificatie van de Restraint Emergency Release naar Emergency Manual Chute, heeft niet plaatsgevonden. Het verhaal achter deze stoel volgt in een later deel van Spinner. Daarnaast heeft het Museum nog een ACES II in depot en 3 stoelen in de F-16 toestellen. In tegenstelling tot de F-104 en NF-5, draagt de F-16 piloot een torso harnas. Deze is voorzien van een zwemvest (vroeger de LPU-3/P onder de armen, nu de LPU-9/P om de nek) en heeft twee bevestigingen waar de parachuteriemen aangekoppeld worden. Ook bied dit harnas De STAPAC aan de onderzijde van de ACES II stoel plaats aan houders, één voor de zuurstof con nector (CRU-94/P) en één voor de data kabel van de HMCS helm. Tevens worden aan de onder zijde van het harnas, de riemen van het 'softpack' bevestigd. Dit is een tas, welke zich onder de stoelzitting bevindt en plaats bied aan de red dingsboot (dinghy Mk.17) en twee waterdichte hoezen voor overige nooduitrusting. De inhoud van de nooduitrusting varieert per operatie gebied, (sneeuw, hitte, oorlogsge bied etc.) 4- 25

Spinner | 2011 | | pagina 27