utulbihldnd Bachstelle, die als een vlieger werd opgelaten achter een U-boot, is een motorloze gyrocopter die in heel wat musea tussen Washington en Berlijn is te vinden. Uit Berlijn komt ook de Nagler- Rolz vandaan die uit dezelfde tijd stamt. Alleen een replica op schaal van een Fw-61 helikopter herinnert nog aan het Derde Rijk. De heli is aan beide zijden van de romp voorzien van een grote hoofdrotor die tegen elkaar in draaien. Daarmee wordt het draai-effect van de romp voorkomen. De romp is die van een Fw-44 Stieglitz. De motor op de neus is alleen bedoeld voor de koeling van de motor. Vandaar dat de Fw-61 geen gyrocopter is waarbij de propellermotor zorgt voor de voortstu wing. Origineel zijn slechts twee exemplaren van de Fw-61 gebouwd. Foto's laten zien dat de echte Fw-61's aanmerkelijk robuuster zijn dan het toch al grote schaalmodel in het museum. Hanna Reitsch, de meest bekende Duitse testvlieger in die jaren, maakt in februari 1938 furore met haar Fw-61 demo in de Deutschlandhalle in Berlijn. Boven het 25.000 m2 grote vloeroppervlak van het overdekte stadion laat ze de manoeuvreerbaarheid zien van deze helikopter. Ze maakt bochten van 360 in 2,5 seconde en vliegt de heli volledig gecontroleerd ook zij waarts en achteruit. Voor die tijd een werkelijk fabelachtige vertoning. Reitsch voert haar show veertien avonden op voor een afgeladen vol stadion. Het publiek staat te juichen op de stoelen. Als Heinrich Focke door de nazi's uit zijn eigen Focke-Wulf fabriek wordt gezet, begint hij met Gerd Achgelis een nieuw bedrijf. Vanaf dat moment wordt de Fw-61 ook wel aangeduid als Fa-61. Hoewel de Fw-61 in die tijd enorm veel publiciteit heeft getrokken, is het nooit de bedoeling geweest om een productielijn op te zetten. Voor Focke is de Fw-61 niets méér, maar zeker niets minder dan een experimentele heli kopter. Van meet af aan stond hem bij de ontwik keling van de Fw-61 niets anders voor ogen dan aan te tonen dat het mogelijk is om rechtstandig op te stijgen en te landen. Hoewel de oorlogsprio riteiten van de Duitsers in de jaren '30 en '40 en de beperkingen voor de Duitse luchtvaartindustrie na de oorlog de verdere ontwikkelingen van de helikopter ernstig belemmerden, is Focke-Achgelis tijdens de oorlog op bescheiden wijze doorgegaan met onderzoek en ontwikkeling van helikopters. Er zijn zelfs geslaagde proefvluchten geweest waarbij vrachten zijn getransporteerd, op schepen is geland en reddingen uit de bergen werden gesimuleerd. Al tijdens en na de oorlog zijn het dan ook vooral de Amerikanen en de Britten geweest die met het heli concept verder zijn gegaan. Rampzalige gevolgen Ook het museum in het centrum wordt al na enkele jaren veel te klein voor de alsmaar groeiende collectie. In elk geval een reden om enkele helikop ters vanuit het gebouw naar buiten te verhuizen en in de open lucht ten toon te stellen. Daar heeft het materieel ernstig te lijden van de weersomstan- In februari 1938 demonstreert de eerste vrouwelijke helikoptervlieger Hanna Reitsch de Fw-61 (D-EBVU) twee weken lang elke avond in de overdekte Deutschlandhalle in Berlijn digheden. Ook klimpartijen van de jeugd hebben rampzalige gevolgen voor het behoud van de heli's. Als dan ook nog eens belangstellende bezoekers waardevolle instrumenten uit die heli's slopen, wordt in 1979 beslist de helikopters weer onder dak te brengen. De expositiehal moet daarvoor worden uitgebreid. Minister Wilfried Hasselmann van 28 irl

Spinner | 2011 | | pagina 30