Neder-Saksen opent de nieuw bouw op 5 mei 1980. Bij die gelegenheid wordt ook de Fw-61 replica onthuld. Heinrich Focke is daar niet meer bij geweest. Hij overleed op 88-jarige leeftijd in februari 1979. Prominent Het museum beschikt over drie opvallende helikopters uitge rust met twee motoren naast de romp: een Kamov Ka-26, de VFW H.3 en een A.18A Autogiro. Het zijn ontwerpen uit de jaren '60. In die tijd is men nog steeds op zoek naar een methode om de snelheid van helikopters te verhogen. Negen helikopters in de tentoongestelde collectie zijn in dienst geweest bij de Duitse krijgsmacht. Het geeft aan dat het Hubschraubermuseum goede betrekkingen onderhoudt met de Bundeswehr en het Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR). De muse- en Bö-103, Dornier-32E Kiebitz, Merckle SM.67 en umcollectie telt zelfs vijf prototypes die uitvoerig de VFW H-3 Sprinter. Afgezien van de nu nog ope- bij dit onderzoekscentrum zijn getest: de Bölkow-46 rationele heli's zouden een Mil Mi-14 Haze en een Mi-24DP Hind uit de vroegere LSK-vloot van de DDR best wel aan de collectie mogen worden toegevoegd. De pronkstukken van het HEER zijn prominent aanwezig in de tentoonstel ling. Een Vertol CH-21C die nu als een Boeing-Vertol wordt aangeduid en een Sikorsky H-34G, het militaire synoniem voor een S-58. De schrijver van dit artikel, die zijn doopvlucht niet maakte in een vliegtuig maar in een civiele S-58, is nog steeds een kleine jongen naast de grootte van deze machtige wentelwiek. Het prototype van de Bölkow-46 is de enige helikopter die van dit type is gebouwd. De Bö-46 is voorzien van een kantelbare rotorkop. Doel daarvan was de tot dan gangbare kruissnelheid te verdubbelen. Tijdens de testfase traden echter zoveel problemen op dat het project uiteindelijk werd gestaakt Net als andere Kamov helikopters heeft deze Russische Kamov-26 Hoodlum twee contra-roterende - ook wel coaxiale genoemd - hoofdrotors boven elkaar. De Ka-26 werd vanwege zijn lage snelheid vooral als sproeihelikopter in de landbouw gebruikt Kunst Mijn bezoek aan het helikop termuseum is alweer enige tijd geleden. Naast een veer tigtal originele helikopters beschikt het museum over een 29

Spinner | 2011 | | pagina 31