Vanaf 30 oktober wordt de musical Soldaat van Oranje opgevoerd in de 'TheaterHangaar', een authentieke vliegtuighangaar op het voormalig Marine Vliegkamp Valkenburg. Het is voor het eerst dat deze vliegtuighangaar als theater wordt gebruikt en daar wordt dan ook meteen iets bijzonders van gemaakt. De tribune waarop de 1100 toeschouwers kunnen zitten op een zeer comfortabele pluche stoel, is op een grote schijf geplaatst die 360 graden ronddraait. Per scène kijkje op een andere set. Zo draai je langs de studentensociëteit Minerva, het Kurhaus, Paleis Noordeinde en zelfs langs het strand met echte rollende branding met echte regen en wind. Ook de landingsbaan van het vlieg veld is onderdeel van het decor. De geluidseffecten zijn echt sensationeel. Videoschermen (180 graden) tonen, als aanvulling op het decor. Het publiek kijkt in feite door een ruime opening tussen de beeldschermen door naar de sets. De videofragmen ten worden ondersteund door veel geluidseffecten, door de speakers rondom klinkt dat meer dan levensecht uit verschillende richtingen. Het resul taat is verpletterend. Het klinkt alsof een vliegtuig vlak achter je voorbij komt, alsof je in de vuurlinie zit, of midden in de ballroom van het Kurhaus staat. De decors zijn imposant, niet alleen door hun afmetingen, maar ook door hun creatieve uitstra ling. Men kan hier niet alleen van de prachtige voorstelling genieten maar het is ook goed toeven in de mooi aangeklede zaal voor een diner, verge zeld van een drankje met uitzicht op het vliegveld en de verkeerstoren. Bovenin de zaal zijn aparte ruimten die men kan reserveren voor gezelschapen. In de foyer treft men een Minerva-bar en een ten toonstelling 'Morgen is vandaag'. Beelden over de opkomst van het nazisme, de ellende en de vernieti ging, de oorlogshandelingen en bombardementen. Vrienden Het verhaal van 'Soldaat van Oranje' is min of meer bekend van de gelijknamig boek en film. Als de Duitsers in mei 1940 Nederland binnenvallen, leeft de Leidse student Erik Hazelhoff Roelfzema met zijn Leidse vrienden een onbezorgd studen tenleven. De dan 23-jarige jongens realiseren zich als donderslag bij heldere hemel dat niets meer hetzelfde is. Vriendschap en liefde zijn niet langer vanzelfsprekend. De oorlog zet alles op zijn kop. Iedereen moet zijn eigen keuzes maken... ga je vechten voor Vrijheid, Volk, Vaderland? Studeer je door met je kop in het zand? Of kies je doelbe wust voor de vijand? Erik - gespeeld door Matteo van der Grijn - smokkelde zendapparatuur naar Nederland en was als piloot betrokken bij bom bardementen op Duitsland. Hij werd adjudant van koningin Wilhelmina en kreeg al tijdens de oorlog de Militaire Willemsorde. De voorstelling De voorstelling begint klein, met filmbeelden als miniaturen in het midden van het toneel. Staaltjes van techniek blijken weergaloos te zijn en zij voeren de bezoekers ademloos mee in een bombar dement, de ruwe zee met flinke golven. Door de prachtige videobeelden lijkt het alsof men er mid denin zit. Na een kwartier heb je het niet eens meer 32 Soldaat van Oranje de musical

Spinner | 2011 | | pagina 34