REACTIES in de gaten en word je meegenomen in deze wereld van acteren en zingen. Een wereld die de ellende van de oorlog even schrijnend als virtuoos in beeld brengt. Dit is theater anno 2010. De acteurs zetten hun personages goed neer, mede dankzij de virtu oze teksten van Edwin de Vries. Waar eerst de Orions in gelid stonden, staat nu een Dakota uit 1937 te glimmen waar koningin Wilhelmina in de deuropening staat en ontvangen wordt door haar adjudant Erik Hazelhoff Roelfzema en haar staf. 'Soldaat van Oranje' is niet alleen een theaterbelevenis van formaat, maar stemt ook tot nadenken. Een bezoek geeft een dubbel gevoel, enerzijds de beklemming van de oorlog, anderzijds de grandeur van het musicalleven, dé publieke kunstvorm van deze tijd, voor het grote publiek. Op zaterdag 30 oktober j.l. is de musical in première gegaan met aanwezigheid van Koningin Beatrix. Tussen 10 en 26 oktober waren de succesvolle Try-outs voor de lokale bevolking. Voorstellingen: dinsdag t/m zondag: 20.00 uur, zondag ook 14.00 uur. TheaterHangaar vliegveld Valkenburg, www.soldaatvanoranje.nl. Verwacht wordt dat de musical een jaar zal draaien. Peter Korbee Hierbij een kleine kanttekening bij het zeer lezenswaardige laatstver schenen nummer van de Spinner. Naar mijn bescheiden mening betreft de afgebeelde Fokker F-VIIA in Aviodrome geen replica, maar een ori gineel exemplaar dat wel grondig is gerestaureerd en als Lear Black-kist is beschilderd en voorzien van kenmerk H-NADP. Volgens de 'bijbel' van Herman Dekker, blz. 18, gaat het om construc tienummer 5054, ex OY-ASE, SE-ASE, OY-DED, CH-158. In 1955 arriveerde het toestel vliegend op Schiphol en heeft daarna nog enkele malen gevlo gen, met alle mogelijke en onmoge lijke ontheffingen, als H-NACT. Vriendelijke groet uit Delft, Gert den Herder Wat betreft de beschildering is de F.VIIa in de Aviodrome een replica van de H-NADP c/n 4990 die van 15 juni tot 23 juli 1927 de vlucht met Van Lear Black naar Batavia heeft gevlogen. Gert den Herder als hij schrijft dat het hier om een originele F.VIIa gaat. Het betreft de H-NACT c/n 5054 die al in 1955 eigendom is van het nog niet geopende luchtvaartmuseum op Schiphol. De aanduiding achter de naam Fokker in het overzicht van de Aviodrome collectie (Spinner 38, blz. 27) had dus achterwege moeten blijven. Sorry, mijn fout. Loe M M Baltussen 4- 33

Spinner | 2011 | | pagina 35