RECENT VERSCHENEN Van Berkel's Patent. De Luchtvaartafdeling Kees Aars sen, Van Berkel's Patent. De Luchtvaartafdeling. Van weegschaal tot Vliegtuig. Uitgegeven door Uitgeverij Geromy bv, Maarssen. ISBN 978-90-804981-7-4. Het boek heeft 144 stevige pagina's in een hard cover, waarbij een schilderij van een Van Berkel WA van de hand van Lam van 't Hof de voorkant siert. 114 vaak onbekende zwart-wit foto's en 26 tekenin gen, waarvan 12 zijaanzichten in kleur van Luuk Boerman, maken het boek tot een aantrekkelijk geheel. Het boek beschrijft de noodlanding van de Hansa Brandenburg W.12 in 1918, die door de Marine Luchtvaartdienst als een capabele machine werd beschouwd. Omdat tijdens de eerste wereldoorlog moeilijk aan vliegtuigen kon worden gekomen en Trompenburg volledig bezet was met de bouw van Spijkers en Nieuports, kwam men terecht bij Van Berkel, die grote naam had gemaakt met snijmachines en weegschalen. Tijdens de oorlog was de productie al grotendeels omgezet naar productie voor mili taire doeleinden, zodat Van Berkel werd gevraagd een luchtvaartafdeling op te richten om de Hansa Brandenburg in licentie te bouwen. De opstart van de luchtvaartafdeling bij Van Berkel wordt in het boek uitgebreid beschreven evenals de ontwikkeling, demonstraties en bouw van de WA. Door de Marine werden uit onderdelen enkele nieuwe WA's gebouwd, deze kregen echter geen houten, maar een staalbuis romp. Dit bleek goed te voldoen, zodat later alle in Nederland aanwezige WA's bij onderhoud voorzien werden van een staal buis romp. Vele activiteiten en bijzondere vluchten met de WA's worden beschreven, zowel in Nederland als in voormalig Nederlands Indië. Het onderdeel over de WA wordt afgesloten met een lijst van registratie's en verrichtingen. Van Bhrkhl's Patent D K lüCHTVAARTAFDELING Na het gedeelte over de WA volgt nog een kort hoofdstuk over de Van Berkel WB, een grote eendekker, waarvan er zes stuks bij de Marine Luchtvaartdienst in gebruik zijn geweest. Dit toestel was bedoeld om de grote afstanden in Nederlands Indië te overbruggen en heeft dan ook alleen daar dienst gedaan. Ter afsluiting komen nog een aantal Van Berkel ontwerpen aan de orde. Doordat geen orders meer binnenkwamen sloot Van Berkel zijn luchtvaartafdeling en is daana door gegaan met snijmachines en weegschalen. Kortom een mooi boek met veel onbekende foto's en tekeningen, dat weer een stukje Nederlandse luchtvaart historie ontsluit. Een boek van een, bij de meeste Nederlanders, onbekende vliegtuigprodu cent, dat in de boekenkast van een in luchtvaarthis torie geïnteresseerde niet mag ontbreken. Dankzij uitgeverij Geromy worden wij iedere keer weer verrast met dit soort bijzondere boeken. 34

Spinner | 2011 | | pagina 36