activiteiten voor de LO, de Landelijke Organisatie (voor hulp aan onderduikers) in het Gooi. Het Verzetsherdenkingskruis, dat hij zeker had ver diend, is hij misgelopen want hij werkte in het buitenland toen die medailles werden uitgereikt en toen hij er later naar informeerde was hij 'te laat'. Toen de bevrijding kwam was Rob er als de kippen bij om zich op te geven als Oorlogsvrijwilliger, met de bedoeling een vliegopleiding te volgen. Hij werd goedgekeurd en werd naar Australië gestuurd om daar te worden opgeleid voor de strijd tegen Japan. Met de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki eindigde geheel onverwacht en snel de oorlog en het opleidingsprogramma in Australië verviel daarmee. Rob werd met vele OVW-collega's over gebracht naar Malakka, in afwachting van vervoer naar Nederlands Indië. Dat duurde vele maanden, maar uiteindelijk kwam het er toch van - Rob werd ingedeeld bij de eerste eigen vliegopleiding na de oorlog op Java. Eerst op Tjililitan en later op Kali Djati vloog hij de Piper Cub, de Commonwealth Wacket en de Lockheed 12. Hij behaalde zijn Groot Militair Brevet op 25 augustus 1948 en werd benoemd tot 'reserve vaandrig Oorlogsvrijwilliger Luchtstrijdkrachten KL kort dienstverband vlieger waarnemer'. Deze mondvol werd enigszins verkort toen hij overging als reserve tweede luitenant k.v. vlieger-waarnemer bij de Militaire Luchtvaart KNIL. Vervolgens werd Rob omgeschoold op de B-25 Mitchell en was daarmee net op tijd om deel te nemen aan de 2e Politionele Actie als tweede vlieger bij het 18e Squadron. Uit zijn latere beschrijving van de missies die hij toen vloog klinkt tussen de regels door dat hij niet erg geluk kig was met de manier waarop de problemen toen aangepakt werden. Met een B-25 patrouil leerden ze boven de opruk kende colonnes en als er door de Forward Air Controller - die hadden ze in Indië toen al - over de radio bericht doorgegeven werd dat er daar en daar, vanaf dat of dat bosje, bruggetje of dessa, vuur werd ontvangen, dan dook die B-25 er laag op af en ging er uit vijf of acht .50's een salvo op het doel. Dan werd het 'rustig'. Rob vond het geen bevre digende ervaring. Heel blij was hij toen hij werd overgeplaatst naar de PVA, de Photo Verkennings Afdeling op Tjililitan. Dat was meer vrede lievend werk en vereiste nauw keurig vliegen. Robs voorkeur voor punctualiteit en neiging PVA crew voor le foto-hoogtevlucht met zuurstof op 26 juli 1949 - 3e van rechts Lt.vl.wnr Rob van Wijngaarden 5

Spinner | 2011 | | pagina 7