11 Advies. Erevoorzitter Schulte - een moment ontdaan - toonde zich uitermate verrast met deze zeer eervolle benoeming. Grafisch ontwerper Luuk Boerman, die destijds ook de naam voor dit tijdschrift heeft bedacht, heeft dit voorname bestuursbesluit vast weten te leggen in een zeer fraaie oorkonde die de nieuwe voorzitter aanbood aan erevoorzitter Schulte. Het thema voor de lezing van drs. Enno Piet over de inzet van het luchtwapen boven het vm. Nederlands Nieuw-Guinea is bedoeld als een hommage aan erevoorzitter Schulte. Die ontleent zijn status als veteraan aan zijn plaatsing als technisch officier bij het Nederlandse Huntercontingent dat ten tijde van de schermutselingen aldaar is gelegerd. Na afloop van de interessante voordracht volgt een geanimeerde receptie in de Snijdershal. MLM directeur dr. Jan Janssen maakte van die gelegenheid gebruik om nog eens historisch terug te kijken op het voorzitterschap van Frans Peter Schulte. Hij noemt het geen gemakkelijke periode: 'die zich enerzijds De nieuwe voorzitter Generaal majoor KLu bd E.J. Oliemans kenmerkt door organisatorische veranderingen en museale vernieuwing. Anderzijds ook door onzekerheid over de toekomst'. Maar hij stelt ook vast dat de Stichting Vrienden in al die jaren een toonbeeld is geweest van stabiliteit, cooperativiteit en betrokkenheid, waarvan het MLM veel profijt heeft gehad. 'De Stichting heeft haar traditionele rol blijven vervullen in de vorm van incidentele steunverlening. De eigen juridische entiteit en eigen financiële verantwoording maken het mogelijk sneller te handelen dan waartoe de overheid in staat is'. Janssen wijst erop dat de stichting een eerste aanzet mogelijk heeft gemaakt voor de website van het MLM. Ook heeft de stichting incidentele aanschaffingen bekostigd die anders wellicht onmogelijk waren geweest. Een tweede element dat zich voltrekt onder leiding van voorzitter Schulte betreft het opvullen van hiaten in de collectie. 'Maar dan wel op legale wijze', voegt Janssen daaraan toe. Het is hem bekend dat Schulte in de jaren '60 al zijn steentje heeft bijgedragen aan het stiekem bewaren van oude vliegtuigen voor het geval dat de luchtmacht ooit nog eens zou besluiten zelf een eigen museum op te zetten. 'Mede dankzij dat illegale handelen destijds is het te danken dat in de Snijders hal sinds jaar en dag een P-51 Mustang staat'. Onder het voorzitterschap van Frans Peter Schulte is een aantal nieuwe projecten ontstaan. Alles tezamen vormt dat 'een eminente bijdrage aan de verrijking van de collectie vooroorlogse militaire luchtvaart'. Jan Janssen herinnert aan de replicabouw van de Brewster Buffalo in 2009 en de presentatie van de FK-51 in 2010. Bij het MLM kijkt men met spanning uit naar de Curtiss Hawk. De Fokker C.X zal als een apotheose in 2014 in volle glorie moeten schitteren in het nieuwe NMM, aldus Janssen. Het derde aspect dat tekent is voor de periode waarin Frans Peter Schulte de Stichting Vrienden heeft geleid zijn de plannen voor het Nationaal Militair Museum die in het najaar 2000 voor het eerst naar buiten kwamen. 'De vraag die voorzitter Schulte vooral bezig houdt, is of de vliegtuigliefhebbers nog wel voldoende aan hun trekken zullen komen in het nieuwe museum'. Frans Peter Schulte verpakte zijn zorgen, zo zei directeur Janssen, 'heel origineel in een droom waarin hij met zijn kleinzoon Elmo een bezoek brengt aan dat nieuwe museum'. Met het beeld dat hij heeft van het nieuwe museum maakt Schulte op voortreffelijke wijze duidelijk wat dat nieuwe museum naar zijn visie in elk geval niet zou moeten zijn. 'Ook

Spinner | 2011 | | pagina 13