t.l. 'I;d^efeda Eén "v en voor Na de eerste vliegopleiding, de zogenaamde Primary Training, in Kansas in 1942 van de inmiddels samengevoegde opleidingen van de Marine Luchtvaartdienst en de Militaire Luchtvaartafdeling van het KNIL, werden wij overgeplaatst naar de Royal Netherlands Military Flying School (RNMFS) in Jackson, Mississippi voor de Basic, en daarna de Advanced Training. Na de Basic Training vond de selectie plaats voor hetzij jachtvliegers, hetzij bommenwerper vliegers. Tot mijn genoegen werd mijn wens vervuld en werd ik aangewezen voor de opleiding tot jachtvlieger, de Advanced Training op de AT-6 (in Europa Harvard genaamd). Met 600 pk was dit al bijna een echte jager en vereiste zorgvuldige besturing wilde je niet afgestraft worden - met de smalle spoorbreedte van het landingsgestel moest je vooral voor 'ground loops' na de landing uitkijken - maar daardoor 'a joy to fly'. Inmiddels was het 1943 geworden en wij begonnen al serieus te denken aan deelname aan de oorlog, maar eerst moesten wij nog vele uren spenderen aan schietoefeningen, duikbommen werpen en luchtgevechten. De schietoefeningen op een door een vliegtuig gesleepte schijf vonden plaats vanaf een basis in Florida, Tyndall Field, maar die schietcursus eindigde onverwacht en dramatisch, althans voor mij en twee collega's. Zoals zo vaak in die contreien, kwam een hurricane vanuit zee aanzetten, en alle vliegtuigen moesten worden geëvacueerd. Omdat niemand kon weten welke richting de storm zou kiezen, (er waren geen satellieten in die dagen) werden wij allemaal een andere kant opgestuurd naar vliegvelden op veilige afstand. Ik kreeg een waarnemer mee achterin, en een volgvlieger, Charlie Uiterelst, die in formatie bij mij moest blijven. Onze opgegeven bestemming was Columbus, Mississippi. Helaas was dit niet een goede keus, want al spoedig bleek de storm ons de pas af te snijden, en voor wij het wisten, zaten wij midden in de hurricane. Hoewel ik gelukkig al heel wat lessen blindvliegen had gehad, was dit wel even wat anders. Door de krachtige verticale luchtstromingen in de storm werd het vliegtuig als een pingpong balletje heen en weer geslingerd en zo nu en dan op z'n rug gegooid. Eens kwamen we zelfs in de gevreesde vrille terecht, maar mijn voorliefde voor 'aerobatics' kwam hier goed van een trainingsvlucht met de AT-6 (Harvard in Europa). Links op borst glanst de metalen ring waarmee de parachute wordt opengetrokken, en in de cockpit is het primitieve vizier te zien - -

Spinner | 2011 | | pagina 15