nsmr m 20 lïr ir r.Ut! Jm-j ar| and bh* jkiA d Ibti It .Mtjl .Vasir-IJ*, Krantenfoto in de Daily Mail. Gelukkig was ik bijtijds uitgestapt was tevens een slechte 'ditcher': zodra de snelheid bij de landing op het water was afgeremd, schepte de motor water, met als gevolg dat het vliegtuig over de kop sloeg. Dan was het zaak kalm te blijven en in de snel zinkende en donker wordende cockpit alle banden los te maken - de zuurstofslang het laatst want daarmee kon je nog even ademhalen - eruit klimmen, een ruk aan de CO2-fles van het zwemvest, dat daardoor werd opgeblazen, en omhoog! Maar er was nog een manier. Nog maar zeer kort geleden was een Brit eruit gestapt op een eigenlijk vrij normale manier: cockpitkap er af werpen via het noodsysteem, dan ging het kleine deurtje aan bakboord opzij ook open, en voorts stapte je zomaar op de vleugel; alleen werd je dan al meteen weggeblazen - vrij van die gevaarlijke staart. 'Just like getting off a moving bus, old boy, nothing to it!' de gebruikelijke gevechtsformatie van vier, onder leiding van 'Bert' Bruinsma. Zo nu en dan moest je wat 'los komen' na die maximum concentratie vergende DDL's. Op mijn rug boven in een looping bij 'follow the leader in line astern', hoorde ik een doffe klap: er brak een olieleiding van de motor met als gevolg dat de voorruit zwart werd van de olie, en de cockpit zich vulde met een dikke, zwarte, vette walm. De enorme vijfbladige propeller stond opeens stil voor mijn neus, een vreemd gezicht. Ik rolde de Fury uit de looping, en Bert, die de lange rookpluim achter mijn vliegtuig had gezien, zei rustig over de radio: 'Ruud, bail out!' Meer aansporing had ik niet nodig want ik was mij al aan het voorbereiden op mijn derde noodgedwongen parachutesprong! En hier had je nu één van die merkwaardige gelukstoevallen, die het leven niet alleen veraangenamen, maar ook soms kunnen verlengen. De gebruikelijke methode bij éénmotorige jagers was immers op z'n rug draaien om zodoende vrij te vallen, maar bij de Sea Fury was enige malen gebleken dat je dan juist tegen het vertikale stabilo (richtingroer aan de staart) aankwakte, met fatale gevolgen, zodat werd geadviseerd dan maar te 'ditchen' - een waterlanding' - als de noodzaak zich voor deed. Overigens ook geen aangename bezigheid, want de Sea Fury met zijn grote radiale motor aan de neus Deze waardevolle informatie was op de gebruike lijk wijze per 'Notice to Airmen' verspreid; ik had het papier letterlijk die ochtend bij de briefing onder ogen gehad, en de boodschap goed in mijn oren geknoopt, want 'ditchen' trok mij niet aan. Inderdaad bleek het een fluitje van een cent: trim vol 'nose-up', cockpitkap er af, zuurstofslang en radioaansluitingen los, banden los, gebukt op de stoel klimmen, halve slag keren met gezicht naar de staart - en eruit! 'Eenentwintig, tweeentwintig, drieentwintig', trekken aan de parachutering en het was gebeurd. Toen hing ik dus weer eens onder een parachute en zag ik al gauw dat ik al wéér niet gewoon op de begane grond zou terechtkomen want wij zaten boven de Ierse Zee. Gelukkig vlak bij de kust, zodat ik niet ver hoefde te zwemmen. Maar eerst zag ik tot mijn verbijstering dat mijn Fury, die ik nota bene eerst zorgvuldig richting zee had gestuurd, van de grote hoogte waarop wij zaten met een fraaie duik landinwaarts vloog (veroorzaakt door de toenemende snelheid en z'n trim) en neerplofte op een huis. (Later hoorde ik dat nadat de bewoonster uit de ruine was bevrijd, zij volgens een Engelse krant zei: 'Save my dog, he's worth more than I am!' Helaas heeft de kostbare rashond het niet overleefd.) Tot mijn genoegen zag ik de drie collega's van de formatie met een wijde boog om mij heen cirkelen, totdat ik in zee plonsde. Daarna kwamen

Spinner | 2011 | | pagina 22