Gatow 23 Als ik laat in de middag, nog net op tijd voor mijn terugvlucht vanaf Tempelhof in de taxi stap, heb ik 73 vliegtuigen en helikopters genoteerd en gefotografeerd en kan ik aan mijn verhaal beginnen. Nu staan er zo'n 146 exponenten waarvan 122 te zien zijn en is er sinds 2006 naast hangar-3 ook een nieuwe hal in gebruik. Een cadeau bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Duitse Luftwaffe. Daarin een van de 24 MiG-29 Fulcrums die de Duitse luchtmacht vanaf 1990 tot 2003 operationeel in gebruik heeft gehad. De vliegtuigen in de overdekte expositiehallen maken deel uit van fraai ingerichte historische diorama's. Ze zijn technisch of militair-historisch van groot belang voor de Duitse luchtvaarthistorie. Wat niet wegneemt dat er van die luchtvaarthistorie heel wat verloren is gegaan in de loop van de Duitse geschiedenis in de jaren '30 en '40 van de vorige eeuw. Verkennend voorwaarts ontdek je vanzelf een bijzondere presentatie over de historie van deze vliegbasis in een aangrenzende ruimte van de hangar. Gatow ligt nog net binnen de gemeentegrens van Berlijn, westzuidwestelijk van de stad. Het veld is in 1935 onder het nazibewind aangelegd in het kader van de Duitse herbewapening. Aan de oostkant van de basis ligt nog steeds een luchtmacht kazerne. Voor de oorlog zijn er de Luftkriegsakademie en de luchtmachtstafschool gevestigd. Het vliegveld wordt gebruikt voor de vliegopleidingen van de academie. Vanwege gebrek aan brandstof komt daaraan in oktober 1944 een einde. De cadetten worden omgeschoold tot paratroepers en infanteristen en velen van hen zullen het einde van de oorlog niet meer meemaken. In mei 1945 bezetten de Russen het vliegveld. Dat heeft maar een paar weken geduurd. Op 2 juli 1945 komt het complex in handen van de Royal Air Force. Die stationeert er het Army Air Corps. Aanvankelijk wordt de militaire basis ook gebruikt voor de civiele luchtvaart. Zo onderhoudt British European Airways een geregelde luchtlijn met DC-3's en Vickers Vikings via Hamburg naar Northolt bij Londen. Tijdens de blokkade van West-Berlijn in 1948-1949 speelt Gatow een belangrijke rol bij de luchtbrug naar Berlijn. Via Gatow en de andere Berlijnse vliegvelden Tegel en Tempelhof wordt de bevolking van het westelijk stadsdeel bevoorraad. Ononderbroken, dag en nacht door, landen elke drie minuten militaire en civiele vrachtvliegtuigen met levensmiddelen en andere noodzakelijke hulpgoederen op deze vliegvelden. Historisch heel bijzonder is dat Gatow ook de losplaats is voor de Short Sunderland vliegboten die tijdens de ruim een jaar durende Berlin Airlift de aangrenzende Grower Wannsee gebruiken als vliegterrein. Op Gatow komt vooral zout en kolen In de hangar een replica van een DFS-230A zweefvliegtuig. Het is van hetzelfde type als de zweefvliegtuigen die bij het ochtendgloren op 10 mei 1940 zijn geland op het plateau van het fort Eben-Emaël ten zuiden van Maastricht

Spinner | 2011 | | pagina 25