Luftwaffenmuseum Ve rhu i zing 25 van de vliegbasis. Er is voortdurend oogcontact met elkaar, zo dicht staan de uitkijktorens tegen de vliegbasis aan. Na de val van de Muur, de hereniging van de beide Duitslanden en de terugtrekking van de Sovjets vertrekt de RAF op 18 juni 1994. Bijna 50 jaar lang maakte de RAF op Gatow de dienst uit. Op 7 september 1994 komt de basis weer in handen van de Bundeswehr. Het grootste deel van het banenstelsel, de verkeerstoren en de hangaars staan sinds 1995 ter beschikking van het Luftwaffenmuseum. Op het aangrenzende terrein is de General Steinhoff- Kaserne gevestigd, vernoemd naar Johannes Steinhoff, een welbekende Duitse W.O.II-vlieger met 176 overwinningen op zijn naam, grondlegger van de Bundesluftwaffe, later commandant van de Allied Air Forces Central Europe bij de NAVO, commandant van de Luftwaffe en voorzitter van het Military Committee van de NAVO. Naast de vestiging van het Luftwaffenmuseum zijn in het kazernecomplex van Gatow een divisiecommando, een verbindingsafdeling en de Kapel van de Luftwaffe ondergebracht, als wel een technische school en een militaire ambulance eenheid van de Bundeswehr. Even voorbij de toegangspoort van de kazerne staat een DC-3 ter herinnering aan de luchtbrug op Berlijn. Onbedoeld, maar dan toch, heeft Helmut Jaeckel in 1957 de basis gelegd voor de collectie van het Luftwaffenmuseum zoals die nu op Gatow is te zien. Jaeckel, een burgermedewerker van de Bundeswehr in Appen ten noordwesten van Hamburg, is een verwoed verzamelaar van luchtvaartmemorabilia. De omvang van zijn collectie is dertig jaar later zó groot, dat de historisch zeer verantwoorde verzameling dankzij de Vriendenstichting wordt overgedragen aan het Luftwaffenmuseum. Het museum is in 1957 opgericht op de nabijgelegen Fliegerhorst Uetersen en gevestigd in een afgedankte sportzaal. Later komen twee hangars ter beschikking. In 1987 bestaat de collectie uit 19 vliegtuigen, helikopters en een aantal indrukwekkende displays met uniformen, medailles, documenten en fotomateriaal. Met de inbreng van vliegtuigen, geleide wapens, gronduitrusting, uniformen en archieven van de Luftstreitkrafte der Nationale Volksarmee wordt de collectie van het Luftwaffenmuseum na de hereniging met de DDR met 70 uitgebreid! Al met al zijn de groei en de geografisch afgelegen locatie gegronde redenen voor de Duitse minister van Defensie om het Luftwaffenmuseum 322 km oostelijker te verplaatsen naar Gatow bij Berlijn. De overplaatsing naar Gatow impliceert een grootschalige verhuisoperatie vanaf Uetersen. Die wordt in de periode 1994 - 1996 projectmatig uitgevoerd door logistieke opleidings- en trainingseenheden van verschillende Duitse krijgsmachtdelen. Alles bij elkaar zijn 82 mensen 13.240 uur bezig geweest met het demonteren van vliegtuigen en het transportgereedmaken van het andere museummateriaal. Vanuit Uetersen zijn 553 vrachtritten gemaakt naar de nieuwe locatie, waarvan 74 met aanhanger. 58 museumvliegtuigen zijn hangend onder helikopters in 199 vlieguren vanaf Uetersen naar Gatow 'over gevlogen'. Op 1 maart 1996 is de verhuizing klaar. Over enkele jaren staat ook het MLM een verhuizing te wachten. Over een veel kortere afstand weliswaar,

Spinner | 2011 | | pagina 27