Organisatie Authenticiteit 26 Het blijft een imposante machine, deze Mil Mi-24P Hind-F. Deze gunship versie was voorzien van een vast gemonteerd dubbelloops kanon aan de zijkant. De erfenis van de NVA bestond o.a. uit 51 Hind heli's. De meeste daarvan zijn inmiddels verkocht aan Hongarije en Polen. Het Amerikaanse leger heeft er twee aangeschaft 5 kilometer exact, maar de voorbereiding en de realisatie ervan zullen er niet minder om zijn. En dan is er nog een analoge ontwikkeling. Het Luftwaffenmuseum maakt administratief en organisatorisch deel uit van het Militargeschichtliches Forschungsamt in Postdam. Dat heeft binnen de Bundeswehr in de afgelopen jaren enkele wezenlijke veranderingen in gang gezet. Zo zal in de komende jaren een nieuw wetenschappelijk museaal concept worden ontwikkeld en geïmplementeerd. Daarbij moet de verhouding maatschappij en luchtmacht thematisch in een historisch perspectief worden geplaatst. Dat betekent dat er minder aandacht zal worden besteed aan de technologische ontwikkelingen van de militaire luchtvaart. In plaats daarvan komt het museaal accent op het thema van de mens te liggen die vanuit de lucht geweld uitoefent en anderen die het ondergaan. De overheid beschouwt het Luftwaffenmuseum als een culturele instelling. Dat is ook het geval met het Dresdner Militarhistorisches Museum. Sinds juli 2010 is het Luftwaffenmuseum organisatorisch met het museum in Dresden gefuseerd. Het museum op Gatow blijft echter binnen deze fusie haar zelfstandigheid behouden. De integratie van het Legermuseum en het Militaire Luchtvaartmuseum in het nieuwe Nationaal Militair Museum op Soesterberg leidt niet tot een verzelfstandiging van de luchtmacht component. Ook hier werkt men nu al aan de ontwikkeling van een nieuw concept voor de presentatie van de collectie in het nieuwe museum. Het Luftwaffenmuseum op Gatow en het Bundeswehrmuseum in Dresden zijn de grootste militairhistorische musea in Duitsland. Op Gatow gaat het om de geschiedenis van de Duitse luchtmacht. Middelpunt daarvan is hangar-3 waar de vaste expositie van het museum is ondergebracht. Het museum besteedt veel aandacht aan de beide wereldoorlogen. Replica's van de Fokkers E.III, Dr.I en D.VII vertegenwoordigen de periode van 1915 tot 1918, terwijl Messerschmitt aanwezig is met een Me-109, -163 en een Me-

Spinner | 2011 | | pagina 28