>7 - Uniek lijntje Honderdduizend bezoekers 27 De Hansa Jet is in Nederland niet helemaal onbekend. Ook de Rijksluchtvaartschool heeft er mee gevlogen. Opvallend is de negatieve pijlstelling van de vleugel. De Luftwaffe heeft deze HFB-320 gebruikt voor ECM training. Andere Hansa Jets waren destijds op Köln-Hahn gestationeerd voor regeringsvluchten. In de jaren '90 zijn deze vliegtuigen uitgefaseerd 262 uit de periode 1939 tot 1945. Wat een tijd geleden nog ondenkbaar was, lijkt de afgelopen jaren onder druk van historici te veranderen. Het betreft de authentieke beschildering van Duitse vliegtuigen uit de nazi-periode. Om voor de hand liggende redenen is destijds op veel Duitse oorlogsvliegtuigen in musea geen hakenkruis geschilderd. Op Gatow zien we deze vliegtuigen in hun originele kleuren en voorzien van de originele beschildering. Ook in andere luchtvaartmusea is deze ontwikkeling te zien. Interessante vondsten die zijn gedaan bij opgravingen zijn ook in de vaste expositie te vinden zoals een recent opgegraven Messerschmitt Bf.108 Taifun. Die kon nog worden geconserveerd en wordt nu als authentiek vliegtuigwrak tentoongesteld. Achter de schermen is men bezig met meer restauratieprojecten. Daaronder een Focke-Wulf Fw-190, tijdens de oorlog ook welbekend op Duitse bases in ons land. Wie zich de situatie nog herinnert na de val van de Muur en de hereniging van de beide Duitslanden, heeft ongetwijfeld nog de beelden op het netvlies van de weinig verheffende omstandigheden waarin militairen en materieel van Warschau Pact eenheden in de DDR verkeerden. Het failliet van de Luftstreitkrafte der Nationale Volksarmee en de competentie van haar leiderschap is af te lezen aan de conditie waarin hun vliegtuigen toen verkeerden. Ik moet eraan denken als ik over de static loop langs al die MiG's, Sukhoi's en Mil helikopters. Een groot deel van deze vliegtuigen heeft meer dan 20 jaar geleden voor het laatst gevlogen. Daarna hebben ze altijd in de open lucht gestaan waar honderdduizenden luchtvaartenthousiasten en andere belangstellenden er langs zijn gelopen. De beschildering is verweerd en bij sommigen zijn de nationaliteitskenmerken onder een blik verf verdwenen. Bij anderen zijn de kleuren verweerd en is de registratie nauwelijks leesbaar. Natuurlijk is het een goede gelegenheid om deze vliegtuigen van dichtbij te zien en aan te raken. En het is ook goed te horen dat deze vliegtuigen bij het Luftwaffenmuseum in een onderhoudsprogramma zitten. Maar het oog moet ook wat hebben en een professionele schilderbeurt doet wonderen Want dat het Luftwaffenmuseum met haar MiG's iets bijzonders in huis heeft, staat wel vast. Een uniek lijntje van MiG-21's en MiG-23's, met een paar MiG- 15's en - 17's op de 08-Rechts van Gatow. Binnen in de expositiehangar schittert zelfs een MiG-29 Fulcrum volop in de kleuren van de Luftwaffe zelf. In de afgelopen jaren is de collectie van het Luftwaffenmuseum enorm gegroeid. Men streeft er naar om van elk vliegtuigtype dat ooit bij de West-Duitse en de Oost-Duitse luchtmacht

Spinner | 2011 | | pagina 29