Doofpot Van de heer D.F.C. Kuperus: 34 staartstuk waaronder het hoogteroer vlam heeft gevat, en dat als gevolg hiervan het toestel in zeer korte tijd volkomen onbestuurbaar is geworden. De door de twee auteurs voorgestelde verbetering voor training van bemanningen in de noodprocedures in geval van brand aan boord met de nadruk op besluitvorming onder druk", had hier helemaal niets aan kunnen veranderen. De in het artikel genoemde "Haagse aanpassing" om geen fakkels meer uit te werpen lijkt ons heel wat doeltreffender geweest. Daarnaast is het werkelijk misselijkmakend hoe in het artikel de professionaliteit van de vliegers in twijfel wordt getrokken, om vervolgens zo te proberen de 'schuld' van de crash bij de bemanning te leggen. Hoewel het bijzonder ernstig is dat de verantwoor delijken destijds niet voor de krijgsraad zijn gedaagd en dat de nabestaanden nooit over de toedracht zijn geïnformeerd onder het mom van geheimhouding, zou je kunnen zeggen dat dit nu eenmaal de tijdgeest was. Toen hier na 49 jaar eindelijk verandering in kwam door toedoen van Dick Kuperus, die hiervoor zelfs een WOB verzoek moest indienen, omdat de dossiers nog steeds als GEHEIM stonden gekwalificeerd, brak bij Defensie onrust uit. Klokkenluider Dick Kuperus werd geheel genegeerd, ook door de schrijvers van het bewuste artikel die blijkbaar koste wat kost het MLD-blazoen schoon willen houden. Geen enkele keer is door hen inhoudelijk gereageerd op het onderzoek van Dick Kuperus. Door slinks gebruik te maken van sites, zoals die van MLD Traditiekamer en "vrienden"-bladen van Defensie, voor hun bedenkelijke artikel is een inhoudelijk discussie vrijwel onmogelijk. Volkomen ongefundeerd en op een bijzonder aanmatigende toon beschuldigen zij een bemanning die zich hiertegen niet meer kan verweren, waardoor zij letterlijk over lijken gaan, waarschijnlijk niet eens beseffend hoezeer zij hiermee de nabestaanden kwetsen. Wij verwachten van hen geen excuus te krijgen. Immers, de verschillende reprimandes van de Koninklijke Marine ten spijt, heeft hen niet weerhouden van hernieuwde publicaties. "Houd ze hoog in uw herinnering" is aan de commandeurs bd C. Leebeek en A. van Dijk zelf volkomen voorbijgegaan. Reinder Mulder, Désirée Mulder, Noud Immers Binnenkort zal het uitgebreide historische onderzoek over de crash van de heer Dick Kuperus worden gepubliceerd. Wij hopen dat de redactie t.z.t. een verwijzing hiernaar wil plaatsen. Met een verontwaardiging heb ik kennis genomen van het in het kwartaalblad "Spinner" (nr. 39, januari 2011) geplaatste artikel "Ramp met de Dakota 079 nabij Biak op 2 januari 1961" Reeds vanaf begin oktober 2009 voer ik een onderzoek uit naar de gebeurtenissen rond de crash van de MLD Dakota 079. In die tijd heb ik o.m. archieven bezocht, correspondentie gevoerd o.a. met de minister van Defensie, de Algemeen Rijksarchivaris/directeur Nationaal Archief, de voormalig staatssecretaris van marine de heer Piet de Jong (de latere minister-president), etc., namen en gegevens van de bemanning in kaart gebracht, nabestaanden opgespoord, geïnformeerd en voorzien van informatie, als eerste met het NIM in Roermond samengewerkt en hen geïnformeerd (omdat men aldaar slechts over onvolledige bemanning gegevens beschikten), Oorlogsgravenstichting voorzien van de volledige gegevens over de bemanning. WOB-procedures gevoerd om inzage te krijgen in de (toen) nog steeds geheim gehouden documenten. Kortom zoveel activiteiten, dat ik zelfs met deze opsomming verre van volledig ben. Op de site duchfleet.net, topic; "Raadsels rond de crash van de MLD Dakota 079 van VSQ 321", heb ik in in alle openheid de voortgang van mijn onderzoek gerapporteerd (nu al meer dan 5730 keer bekeken) waarbij iedereen op- en aanmerkingen (ook anoniem) kon geven. Ook de heer Leebeek heeft daar kennis van genomen, zonder overigens een reactie te plaatsen. Het is door mijn toedoen dat e.e.a. in de openbaarheid is gekomen, waarbij ik tussentijds met een der nabestaande; de heer Rein Mulder in contact ben gekomen die naar aanleiding van het bovenstaande de marine om een herdenking heeft verzocht. Daarnaast kwam ik tijdens de uitreiking van de nabestaanden-oorkonde, door de toenmalige minister van defensie Van Middelkoop (waar ik was

Spinner | 2011 | | pagina 36