De oprichters van de NGG Combinatie voor de Fokker C.1487, met v.l.n.r. v.d.Griend, Geijssendorffer en Need. Coll. Guus Kiel Need rechts voor een Nieuport 23, waarmee hij vele weervluchten maakte tijd wat bij te verdienen met de luchtvaart. Op 1 april 1920 werd hun bedrijf, de N.G.G. Combinatie (N.G.G.'s LUCHTTOERISME) opgericht. De LVA ver leende medewerking. Ze kochten een D.F.W. C.V (de herkomst is niet bekend) die op Soesterberg werd gestald en nagezien. Elt. W.C.J. Versteegh maakte met Need op 20 mei de eerste vlucht. Na nog enkele vluchten was het toestel op 22 mei in orde. Op 19 juni begon de N.G.G.Combinatie haar acti viteiten. De vluchten werden bijgehouden in een LVA vliegboekje. Van der Griend en Need vlogen naar Ede, waar twee passagiersvluchten werden gemaakt, en de 20e vlogen ze naar Venlo. Daar was het kermis. De 20e en 21e maakten ze diverse rond vluchten, meestal met 2 passagiers. Op 22 juni was het afgelopen. Need maakte een vlucht met twee passagiers, L. Caubo en mevr. J. Kools, tevens om pamfletten uit te werpen. Het toestel raakte in brand en stortte neer op de achter- bouw van slager Cool, Lomstraat 44 te Venlo. Alle drie inzittenden kwamen om het leven. Hoeveel vluchten er die dag zijn gemaakt, is niet bekend. Van der Griend en Geysendorffer waren op dit mo ment in Helden om demonstraties voor te bereiden. Van der Griend veronderstelde carburatorbrand als ongevalsoorzaak. De Rijks Studiedienst voor Luchtvaart stelde een ongevalrapport op (RSL rapport V.13). Vermoedelijk werd dit geschreven door ir. B. Grasé. Hij had wei nig woorden nodig om tot een oordeel te komen. Daags na het ongeval stelde de Geachte Afgevaar digde Ter Hall vragen aan de Minister van Oorlog, W.F. Pop. Deze antwoordde op 13 juli, en deelde mee niet voornemens te zijn militaire vliegers te verbieden tijdens hun verlof deel te nemen aan par ticuliere vliegdemonstraties. De C. LVA, kapt. J.H. Hardenberg, had in een dienstorder van 1 maart 1920 de vliegers al gewezen op de bezwaren en ge varen van het vliegen met particuliere vliegtuigen. 15 :n

Spinner | 2011 | | pagina 17