De schietstoelen Militaire Luchtvaart Museum van het Ron Kraan Zoals verwacht mag worden van een museum, zorgt het MLM er voor, dat de schietstoelen in haar collectie, zo compleet mogelijk gepresenteerd en bewaard worden. De afgelopen maanden is hier hard aan gewerkt. Toch geld dit niet voor alle stoelen, sommige hebben een verhaal te vertellen, dat men in een niet gerestaureerde staat moet laten zien. Als afsluiting van deze reeks artikelen, volgt het verhaal over twee bijzondere stoelen in de museumcollectie. Epiloog: de geschiedenis herhaalt zich Gebroederlijk naast elkaar, staan twee schietstoe len in het depot, met opmerkelijke historische parallellen. Tijdens de research naar de diverse stoelen in de collectie, dit als onderdeel van het hele restauratie proces, stuitte men op twee verha len die niet onvermeld mogen blijven. Begin 1979 en op een hoogte van 800 voet, vlogen twee KLu "One-O-Fours" boven het besneeuwde Noord Duitse landschap. Alfa en Bravo waren net het turning point gepasseerd, toen de Bravo plots een grote vogel snel dichterbij zag komen. Door een snelle ruk aan de knuppel, hoopte de vlieger nog het beest te ontwijken. Even leek het er op dat het gelukt was, tot een forse schok door de D-8280 ging. De J-79 motor begon te brommen en de 311 vlieger, de huidige generaal-majoor b.d. Willem "Kaiser" Glaser, voelde zijn kist vertragen. Hij rap porteerde de birdhit en de daarop volgende stall De terugkeer van Glaser op de basis Coll. Glaser De Lockheed F-104G D-8280 die door Glaser moest worden verlaten aan zijn Alfa. Na enkele pogingen om zijn motor weer in het gareel te krijgen, realiseerde hij zich, dat het zaak was uit te stappen. De piloot trok zijn voeten naar achter en activeerde zijn stoel met een ruk aan de geel-zwarte D-ring tussen zijn benen. Na het uitschieten tuimelde hij, met stoel en al, twee keer voorover en een keer om zijn langs-as. Daarna werd hij door de man-seat seperator gescheiden van zijn stoel en opende zijn EFA rug parachute zich. Glaser begon zijn SKOL procedure te doorlopen, zoals diverse malen ge traind. Scherm, dat was okay, hij trok zijn survival kit, welke zich opende en deed zijn oxygen mask (zuurstofmasker) af. Hij besloot als volgende, zijn zwemvest (Life preserver) niet te activeren, omdat hij zich boven land bevond. Als laatste concentreer de hij zich op zijn landing. Om zich heen kijkend, merkte"Kaiser" dat hij recht op een bos af dreef. Hij belande op een meter of 10 a.g.l. (boven de grond) in een grote dennenboom.

Spinner | 2011 | | pagina 19