Militair-historisch hebben we veel gemeen met onze zuiderburen. In elk geval tot 1830. Maas tricht, waar ik ben geboren en getogen, zou ooit zijn ingenomen door Brussel gezinde troepen als dat niet door een krijgslist van een Hollandse ge neraal was voorkomen. De zuidelijke Nederlanden lagen regelmatig op de flanken van het strijdtoneel waar de keizerlijke grootmachten van Duitsland en Frankrijk vaak hun toevlucht zochten als de grond waarop zij zich onrechtmatig bevonden te heet werd onder hun voeten. Napoleon moest er zijn bie zen pakken. 'Wij' zijn er voor 't laatst geweest tij dens de Tiendaagse Veldtocht. België is dus een land met een imponerende krijgsgeschiedenis, waar na het beslechten van de strijd heel wat militaire me morabilia voor het oprapen lagen. Het is dan ook zeker niet toevallig dat, wie daar meer over zou wil len weten en vooral ook zou willen zien, zeker en vast in Brussel een bezoek moet gaan brengen aan het Koninklijk Museum van het Leger en de Krijgs geschiedenis (KMLK). Want als 'veelbezoeker' kan ik ervan getuigen dat het er werkelijk vol staat met historische herinneringen. Het Koninklijk Museum is eigenlijk een '4 in 1' mu seum. Wat in Nederland op stapel staat met de fu sie van verschillende defensie musea, is in Brussel een gegeven sinds de oprichting van het museum in 1910. Mijn eerste bezoek aan dit instituut dateert van 1974. Het zag er allemaal nogal stoffig uit, her inner ik me. Een reusachtig gobelin van wel meer dan 40m lang en zo'n 6m hoog hing toen nog in de grote tentoonstellingshal van de luchtvaartafdeling. Een tijd geleden was het plotseling verdwenen. Hoe wel mijn primaire aandacht altijd gericht is geble ven op de luchtmachtcomponent van het museum, staat er in 1974 al een aantal tanks van respectabele ouderdom. Lang niet zoveel als nu, maar dan toch. Net als alle andere musea, heeft ook het KMLK in zekere zin een depotfunctie. Hoewel de opslag van het materieel voornamelijk elders gebeurt, is de col lectie Belgische tanks in Brussel intussen aanzien lijk uitgebreid. Ook voor de historie van de Belgische zeemacht kun je terecht in het KMLK. Op de binnen plaats ligt zelfs een tweetal boten: een patrouille boot en het jacht van Koning Boudewijn. Het vierde element van het KMLK is 'Historie'. Met een Hoofdlet ter. Want de krijgsmacht van onze zuiderburen kent een geschiedenis die veel verder teruggaat dan 1830, toen de Zuidelijke Nederlanden in opstand kwamen en zich wilden afscheiden. Voor ons, Hollanders, niet helemaal onbekend, omdat 'we' bij een groot deel van deze geschiedenis zelf zijn betrokken. 26

Spinner | 2011 | | pagina 28